Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 maja 2016

Andrzej Urbański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

  |   Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Pogrzeb śp. Andrzeja Urbańskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Andrzejowi Urbańskiemu, za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w pracy publicznej.

 

Zobacz także: Odszedł Andrzej Urbański Prezydent nadany Order przekazał żonie zmarłego, Hannie Urbańskiej, podczas wtorkowych uroczystości pogrzebowych odbywających się w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

 

 

 

 

Andrzej Urbański zmarł 20 maja; miał 62 lata. Był Szefem Kancelarii Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego,  prezesem TVP oraz publicystą.
 
Andrzej Urbański urodził się 18 maja 1954 r. w Warszawie. Ukończył socjologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Był delegatem na II i III Zjazd Krajowy "S" i szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany. W 1989 r. trafił do "Tygodnika Solidarność" i został szefem działu politycznego. Na początku lat 90. był sekretarzem zarządu głównego i szefem największej warszawskiej organizacji Porozumienia Centrum. W 1991 r. wszedł z listy PC do Sejmu I kadencji; w 1992 r. opuścił klub PC i przeszedł do klubu Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
W latach 90. był redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego "Pegaz" oraz dzienników "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski" - polskiej edycji tygodnika "Time". Prowadził też programy "Pytania o Polskę" oraz "Premierzy" w Telewizji Polskiej. (inf. własna/ PAP)
Poleć znajomemu