Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 marca 2020

Prezydent RP uhonorowany odznaczeniem państwowym Węgier

15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r., Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie przyznano najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw – Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą.

 

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął Prezydent Węgier János Áder, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym. Jednocześnie Prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie Prezydenta Andrzeja Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

Polskę i Węgry łączą tradycyjnie przyjazne i aktywne stosunki dwustronne w wymiarze politycznym, ekonomicznym i kulturalnym, a także podobne spojrzenie na kwestie dialogu regionalnego, w tym szczególnie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz tzw. Dziewiątki Bukaresztańskiej. Polska i Węgry są także bliskimi partnerami i zaufanymi sojusznikami na forach organizacji międzynarodowych - Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

 

Zobacz także: Min. Szczerski: obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odwołane z powodu koronawirusa Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [PL/ENG] Prezydent RP Andrzej Duda miał zostać odznaczony podczas tegorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec br. w Budapeszcie. W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech w kontekście pandemii koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostaną zorganizowane w innym terminie.

Poleć znajomemu