Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 maja 2016

"Praca samorządowca to działalność, która wymaga serca"

  |   Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Dzień Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. - Praca samorządowca to działalność, która wymaga serca, to służba - mówił prezydent we wtorek na spotkaniu z samorządowcami. Podkreślił, że zadaniem dla samorządów oraz władz centralnych jest zrównoważony rozwój całego kraju.


Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył dziesięciorgu samorządowcom odznaczenia państwowe "za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej".


Zwracając się do zebranych prezydent podkreślił, że samorządowcy często w rozwój swego miasta, gminy, powiatu czy województwa wkładają "samych siebie i swoje serce". - To jest taka działalność, która wymaga serca. Mówię o tym też ze swojego drobnego doświadczenia - powiedział prezydent.


Jak mówił, jako radny Krakowa poznał na czym polega praca samorządowca, praca na poziomie - jak podkreślił - "absolutnie bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, dbanie o sprawy, które są najbardziej bieżące, najbardziej przyziemne, ale ważne dla ludzi na co dzień, bo to one najczęściej decydują o jakości ich życia".


- To praca, a właściwie, to nie praca, tylko służba, która ma ten wymiar, że dzieje się najbliżej ludzi - dodał prezydent. Jego zdaniem reforma decentralizacyjna to "chyba najbardziej udana reforma po 1989 roku".


 

 Prezydent podkreślił, że aby samorząd mógł dobrze wykonywać swoje zadania, "musi mieć za co je wykonywać". "Oczywiście zawsze jest to też kwestia dobrego gospodarowania, dobrego wykorzystania funduszy, ale w większości przypadków one są dobrze wykorzystywane" - powiedział Andrzej Duda.


Zaznaczył, że to właśnie samorządy wykorzystały znaczącą część środków unijnych, jakie trafiły do Polski od 2004 roku. - Do 2013 to 120 mld zł, które właśnie samorządy w Polsce wykorzystały. Teraz jest następna perspektywa finansowa, gdzie w regionalnych programach operacyjnych mamy do wykorzystania 31 mld euro. Wielkim zadaniem naszym wspólnym - ludzi, którzy sprawują władzę centralną, ale przede wszystkim państwa - jest to, by te pieniądze były wykorzystane jak najlepiej - powiedział prezydent.


Jak dodał, obowiązkiem władz centralnych jest stworzenie samorządom odpowiednich warunków do jak najlepszego wykorzystania pieniędzy unijnych, a zadaniem samorządów jest wydać te pieniądze z pożytkiem dla mieszkańców tak, by podniosły one jakość życia społeczności lokalnych.


Prezydent podkreślił, że wielkim zadaniem władz centralnych jest też wsparcie samorządu lokalnego w mniejszych ośrodkach, czyli wprowadzenie w Polsce zasady zrównoważonego rozwoju, "w tym znaczeniu, że środki powinny być tak rozdzielane, aby wszędzie jakość życia się podnosiła". - W mniejszych miejscowościach w niektórych regionach Polski sytuacja jest nadal trudna. To jest coś, co musimy w najbliższych latach naprawić - powiedział.


Jak zaznaczył Andrzej Duda, prezydent Lech Kaczyński, którego on był współpracownikiem, podkreślał, że zasada zrównoważonego rozwoju jest najważniejsza, decyduje o możliwości realizacji wielu gwarancji konstytucyjnych i swobód obywatelskich, takich jak możliwość rzeczywistego wyboru miejsca zamieszkania, pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej.


Prezydent podkreślił, że ta swoboda jest rzeczywista, gdy warunki nie zmuszają nikogo do opuszczenia miejsca swego zamieszkania, także jeśli to jest mała wieś, bo jest w niej dobra szkoła, szerokopasmowy internet, dobra komunikacja, dobre drogi i połączenia kolejowe.


- Wszystko to, czego nam jeszcze w Polsce brakuje. Oczywiście wiele udało się na przestrzeni 27 lat od 1989 roku zrobić. Dorobek jest, ale można było zrobić więcej i to jest wielkie zadanie na przyszłość, także po to, by zatrzymać w kraju młodych ludzi - podkreślił prezydent. Wyraził przekonanie, że zmiany wprowadzane przez rząd i parlament, w tym program Rodzina 500+, pomogą osiągnąć ten cel.


- My także tutaj w Pałacu Prezydenckim zastanawiamy się nad tymi problemami samorządu w ramach Narodowej Rady Rozwoju, gdzie mamy sekcję zajmującą się samorządem i polityką spójności. Pewnie będą prezydenckie projekty ustaw także dla samorządu; jest wiele problemów, nad którymi można się zastanawiać, jeśli chodzi o poprawę rozwiązań, które dziś w samorządach funkcjonują - mówił prezydent. Jak dodał, pojawiają się różne propozycje w tym zakresie. - One nie są jeszcze zmaterializowane, ale warto będzie na ich temat podyskutować - mówił.


Zobacz także: Andrzej Urbański pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Na zakończenie spotkania na prośbę prezydenta minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno Andrzeja Urbańskiego, publicysty, b. prezesa TVP, doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. We wtorek odbył się jego pogrzeb.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został przez Sejm RP dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

 

Podczas spotkania z samorządowcami w Pałacu Prezydenckim 31 maja 2016 r., odznaczeni zostali:

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Marek OLSZEWSKI - Wójt Gminy Lubicz

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Danuta KAMIŃSKA - Skarbnik Miasta Katowice

Aleksandra KIERSTEIN - Członek Zarządu Powiatu Ostrowskiego

Janusz KOTOWSKI -  Prezydent Miasta Ostrołęki
Tadeusz KRZAKOWSKI - Prezydent Miasta Legnicy

Wojciech KUDELSKI - Prezydent Miasta Siedlce

Stanisław LIPIŃSKI - Skarbnik Miasta Szczecina

Barbara MROZOWSKA-NIERADKO -  Sekretarz Miasta Łodzi

Barbara SAJNAJ  - Skarbnik Miasta Poznania

Sławomir SNARSKI - Starosta Powiatu Bielskiego

 
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jacek BARTCZAK -  Burmistrz Miasta i Gminy Raszków

Mieczysław BĄK - Radny Powiatu Skarżyskiego

Leon CUPRYCH - Członek Zarządu Powiatu Żagańskiego

Andrzej ĆWIEK - Burmistrz Miasta i Gminy Nałęczów

Krzysztof FRANKENSTEIN - Burmistrz Miasta Sławno

Anna GRYGIEREK - Burmistrz Miasta i Gminy Strumień

Stanisław GWIZDAK - Burmistrz Miasta Łańcut

Wacław KĘSKA - Burmistrz Miasta Pyskowice

Tadeusz KOBIELA - Wójt Gminy Sierakowice

Sylwester LEWICKI - Burmistrz Miasta i Gminy Olesno

Henryk MATYSIK - Wójt Gminy Kolsko

Pan Marian NIEMIRSKI - Starosta Powiatu Przysuskiego

Piotr OSIECKI - Burmistrz Miasta Sochaczew

Klemens PODLEJSKI - Burmistrz Miasta i Gminy Żarki

Marek PŁAWIAK - Starosta Powiatu Nowosądeckiego

Jan SERKIES - Burmistrz Miasta Chojnów

Marcin STOPA - Sekretarz Miasta Rzeszowa

Piotr TOMASZEWSKI- Skarbnik Miasta Bydgoszczy

 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Piotr BARCZAK - Radny Miasta Zielona Góra

Dariusz CZECHOWSKI - Radny Powiatu Włoszczowskiego

Bartłomiej DORYWALSKI - Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Lidia DZIURA - Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego

Krzysztof FABER - Starosta Powiatu Nowotarskiego

Kordian KOLBIARZ - Burmistrz Miasta i Gminy Nysa

Tomasz KOZIŃSKI - Radny Miasta Stołecznego Warszawy

Andrzej POLLAK - Wójt Gminy Nowa Karczma

Stefan PROKOP - Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice

Stanisław STEFANIUK - Wójt Gminy Huszlew.

 

Poleć znajomemu