przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 14 lipca 2016

Major Stanisław Jeziorny odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Major Stanisław Jeziorny odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (fot. Karolina Winiecka)

Sekretarz Stanu Andrzej Dera w imieniu Prezydenta RP odznaczył Majora Stanisława Jeziornego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w czwartek w Łęce Opatowskiej.

 

Major Stanisław Jeziorny został odznaczony m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk kombatanckich oraz za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

 

Major Jeziorny posiada uprawnienia kombatanckie. W 1940 został przymusem wywieziony na roboty do Niemiec, a w 1942 przymusowo wcielony do armii niemieckiej. W 1944 zdezerterował z armii niemieckiej, a po wylądowaniu oddziałów Wojska Polskiego w Normandii wstąpił do 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Służył w 4. Kompanii Batalionu Strzelców Podhalańskich. Zdemobilizowany w 1946 roku i po powrocie do Polski brutalnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy PUBP.

 

Obecnie, major Jeziorny pomimo podeszłego wieku aktywnie uczestniczy w uroczystościach kombatanckich na terenie Polski. Za swoją godną podziwu postawę i męstwo posiada także odznaczenia brytyjskie, holenderskie i belgijskie.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.