Menu rozwijane

03 listopada 2021

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe członkom zespołu konserwatorskiego, który przeprowadził renowację Ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, znajdującego się w Bazylice Mariackiej w Krakowie, powstałego w XV wieku dzieła artysty Wita Stwosza – jednego z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia państwowe wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, podczas uroczystego spotkania w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Muzeum Narodowego w Krakowie.
[Fot. Paweł Krzan]

_2pp8498.jpg [1.74 MB]

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz renowacji zabytków kultury polskiej, w szczególności za zaangażowanie w dzieło odnowy Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie

KRZYŻEM KAWALERSKIM

ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Jarosław ADAMOWICZ

Paweł PENCAKOWSKI

Maria ROGÓŻ

za zasługi w działalności na rzecz odnowy Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 Aneta BARAŃSKA

pośmiertnie

Tomasz MYCEK

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Grzegorz BAJOREK

Tomasz BAJOREK

Iwona MARTYNOWICZ

Paweł PŁASZCZYCA

Tomasz PŁASZCZYCA

Bartłomiej ROŻEK

Łukasz ŚWISTAK

Bartosz ZARĘBSKI

[Fot. Paweł Krzan]

_2pp8560.jpg [1.86 MB]

[Fot. Paweł Krzan]_2pp8515.jpg [1.43 MB]

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli m.in.: prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP im. J. Matejki w Krakowie, Borysław Czarakcziew, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, przedstawiciele środowisk naukowych z dziedziny historii sztuki i sztuk pięknych oraz organów zaangażowanych na rzecz ochrony zabytków.

Może Cię zainteresować List z okazji wręczenia odznaczeń członkom zespołu renowacyjnego ołtarza Wita Stwosza