Menu rozwijane

24 maja 2022

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego, nadany w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko–chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Może Cię zainteresować Davos. Panel Prezydentów Trójmorza

Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami – powiedział podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda.

To najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

– Tak potoczyły się losy historii, że kiedy Polska była okupowana, albo nie była w pełni wolna, ci którzy Polskę okupowali, albo ci, którzy ją w jakimś stopniu niewolili, rezygnowali z nadawania tego odznaczenia – przypomniał Prezydent Duda. Jak dodał, można więc powiedzieć, że Order Orła Białego to „odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami”.

Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju – podkreślił.

Może Cię zainteresować Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Davos [PL/EN]

Prezydent Duda podczas uroczystości w Domu Trójmorza wspominał pierwsze spotkanie z byłą prezydent Chorwacji w Krakowie, niedługo po wygranych przez niego wyborach w 2015 r. – Wtedy właśnie po raz pierwszy pani Prezydent powiedziała, że widzi potrzebę rozwinięcia współpracy międzynarodowej w naszej części Europy. Grabar–Kitarović wskazywała wtedy, że dobrze było połączyć gazoporty obu krajów – w Polsce na ukończeniu była budowa terminalu LNG w Świnoujściu, a na chorwackiej wyspie Krk w planach był pływający terminal. – Mnie się ta idea ogromnie spodobała, ale pamiętam, zaproponowałem, żeby rozwinąć ją jeszcze o różne formy połączeń między naszymi krajami – wspominał Andrzej Duda

26_PAD_Davos_20220524_MBO22342.jpg [240.79 KB]

Grabar–Kitarović w ocenie Prezydenta „błyskawicznie poszła za ciosem”. Zorganizowała pierwszy szczyt Trójmorza, który odbył się w Nowym Jorku, a w następnym roku zaprosiła głowy państw do Dubrovnika. Jak przypomniał, w 2017 r. do Warszawy na szczyt Trójmorza udało się zaprosić ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa „i to rzeczywiście był przełom”.

– Nie wiem czy pani Prezydent wie, ale politycy, ludzie między innymi ze Stanów Zjednoczonych, z różnych think–tanków i politycy administracji amerykańskiej mówią o pani prezydent, że jest pani matką Trójmorza. Jest to niewątpliwie szczera prawda – powiedział Prezydent Duda.

Może Cię zainteresować Wypowiedź Prezydenta podczas odznaczenia byłej Prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović

Podkreślił też, że dziś nie trzeba się wysilać, aby pokazać, co Trójmorze przez siedem lat przyniosło tej części Europy. Wymienił m.in. inwestycje drogowe i kolejowe, a także wzrastające bezpieczeństwo energetyczne. Kolejne interkonektory, jak mówił, „powodują, że niebezpieczeństwo szantażu gazowego, z jakim przecież spotkaliśmy się już w naszej części Europy, gwałtownie spada”.

– Dzisiaj współpraca Trójmorza toczy się na poziomie prezydenckim, toczy się na poziomie rządowym, toczy się także na poziomie regionalnym, samorządowym. Dzisiaj ludzie patrzą na efekty Trójmorza, które są zbawieniem dla regionów, chociażby w Polsce – podkreślił Prezydent.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego (1)
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego (2)
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego (3)
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego (4)
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył byłej Prezydent Republiki Chorwacji Kolindzie Grabar–Kitarović Order Orła Białego (5)
22_PAD_Davos_20220524_MBO22229.jpg
23_PAD_Davos_20220524_MBO22248.jpg
28_PAD_Davos_20220524_MBO22402.jpg
27_PAD_Davos_20220524_MBO22357.jpg
26_PAD_Davos_20220524_MBO22342.jpg