Zasady obejmowania Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej organizacji harcerskich i skautowych
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej sprawuje Honorowy Protektorat (dalej zwany także protektoratem) nad ruchem harcerskim. Protektorat Prezydenta RP jest wyrazem uznania szczególnej roli ruchu harcerskiego w tworzeniu polskiej państwowości i kultywowaniu tożsamości narodowej, a także systematycznej i trwającej nieprzerwanie od ponad 100 lat pracy wychowawczej realizującej harcerski system wychowawczy.
- Honorowy Protektorat Prezydenta RP jest wyróżnieniem. Organizacja harcerska lub skautowa nie otrzymuje z tytułu jego przyznania jakichkolwiek gratyfikacji ze strony Kancelarii Prezydenta RP.
- Objęcie organizacji harcerskiej lub skautowej Honorowym Protektoratem
jest uprawnieniem osobistym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. - Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej może objąć Honorowym Protektoratem organizacje harcerskie i skautowe, których działalność wychowawcza odbywa się w oparciu o tradycyjną metodę harcerską, mającą na celu kształtowanie − w duchu braterstwa, pracy nad sobą i służby dla ojczyzny − młodego pokolenia Polaków.
- O objęcie Honorowym Protektoratem mogą ubiegać się organizacje harcerskie i skautowe, które pracują harcerskim systemem wychowawczym, kierują się zasadami zawartymi w Prawie
i Przyrzeczeniu Harcerskim oraz działają nieprzerwanie co najmniej 5 lat. - Organizacja harcerska lub skautowa ubiegająca się o objęcie przez Prezydenta RP Honorowym Protektoratem składa pisemny wniosek w terminie do 60 dni od objęcia urzędu
przez Prezydenta RP. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu wniosku do Kancelarii Prezydenta RP. - Wniosek, o którym mowa w ust. 6 należy złożyć osobiście lub listownie w wersji papierowej wraz z dokumentami określonymi odpowiednio w pkt. 8 i 9 w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (ul. Wiejska 10, 00–902 Warszawa). Pisemny wniosek o objęcie Honorowym Protektoratem przez Prezydenta RP powinien zawierać informacje
o wnioskodawcy wraz z danymi kontaktowymi (adres, numer telefonu, adres e–mail)
oraz zostać podpisany przez osobę/y uprawnioną/e do reprezentacji organizacji. - Organizacje harcerskie i skautowe, występując o objęcie Honorowym Protektoratem Prezydenta RP po raz pierwszy, powinny złożyć pisemny wniosek, o którym mowa w pkt. 7 wraz z następującymi dokumentami:
- aktualny statut organizacji,
- informacje o członkach władz organizacji,
- program działania organizacji na trwającą kadencję władz oraz najbliższe lata,
- informacje o stanie ilościowym członków organizacji, liczby instruktorów, liczby jednostek organizacyjnych i miejsc ich działania,
- sprawozdania merytoryczne i finansowe za okres 5 lat,
- rekomendacje trzech organizacji już objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP, potwierdzających, że wnioskująca organizacja realizuje harcerski system wychowawczy,
- podstawowe dokumenty metodyczne i programowe organizacji, opis misji i wizji działania,
- wymagania stawiane instruktorom i programy kształcenia instruktorów,
- informację o historii, dorobku i osiągnięciach organizacji,
- dokumenty potwierdzające rejestrację organizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Organizacje harcerskie i skautowe, które zostały już objęte Honorowym Protektoratem
przez Prezydenta RP, mają prawo występować o objęcie nad nimi protektoratu przez nowo wybranego Prezydenta RP, przedkładając pisemny wniosek, o którym mowa w pkt. 7,
wraz z następującymi dokumentami:
- aktualny statut organizacji,
- informacje o członkach władz organizacji,
- program działania organizacji na trwającą kadencję oraz najbliższe lata,
- informacje o stanie ilościowym członków organizacji, ilości instruktorów, ilości jednostek organizacyjnych i miejsc ich działania,
- sprawozdania merytoryczne i finansowe za okres 5 lat.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach Prezydent RP może uwzględnić wniosek niespełniający wymagań określonych w pkt. 5–9.
- Organizacje objęte Honorowym Protektoratem są zobowiązane informować Kancelarię Prezydenta RP o wszelkich zmianach statutu oraz zmianach w składzie władz naczelnych organizacji.
- Organizacje harcerskie i skautowe objęte Honorowym Protektoratem nie otrzymują odrębnych honorowych patronatów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad organizowanymi przez siebie wydarzeniami. Wszelkie inicjatywy realizowane przez organizacje harcerskie mogą odbywać się w ramach Honorowego Protektoratu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
- Warunkiem posługiwania się informacją o organizacji projektu pod Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest uzyskanie każdorazowo pisemnej akceptacji kierownictwa właściwej organizacji harcerskiej.
- W przypadku uzyskania akceptacji, o której mowa w pkt. 13, organizator projektu może posługiwać się informacją o Honorowym Protektoracie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich drukach i materiałach informacyjnych oraz na stronach internetowych związanych z wydarzeniem, a także wykorzystywać specjalny proporzec, który stanowi oznakę objęcia Honorowym Protektoratem przez Prezydenta RP.
- Informacja o objęciu Honorowym Protektoratem Prezydenta RP jest kierowana do organizacji w formie pisemnej tylko w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
- Organizacja objęta Honorowym Protektoratem Prezydenta RP zobowiązana jest
do umieszczenia informacji o protektoracie na swojej stronie internetowej, zgodnie
z wytycznymi przekazanymi przez Kancelarię Prezydenta RP. - Informacja o Honorowym Protektoracie Prezydenta RP jest publikowana na stronie internetowej prezydent.pl w zakładce: Aktualności/Protektorat nad Organizacjami Harcerskimi.