Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 stycznia 2018

Wernisaż wystawy „Polska w pejzażach” w Pałacu Prezydenckim

  |   W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. Trio stroikowe Raatz’uchy (Paulina Dołęgowska – obój, Edyta Baczewska – fagot, Beniamin Baczewski – klarnet) podczas wernisażu wystawy „Polska w pejzażach” w Pałacu Prezydenckim. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. Para Prezydencka na wernisażu wystawy przedstawiającej najpiękniejsze w sztuce polskiej pejzaże

Para Prezydencka wzięła udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”, połączonego z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”.

 

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawiła się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. Składają się na nią dzieła ze zbiorów państwowych i z kolekcji prywatnych. 

 

To nie tylko efektowna dekoracja sal, ale przede wszystkim malarska opowieść o pięknie ojczyzny, budowana przez najbardziej charakterystyczne polskie pejzaże z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, autorstwa najważniejszych polskich malarzy: Józefa Chełmońskiego, Leona Chwistka, Stanisława Czajkowskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Ferdynanda Ruszczyca, Władysława Strzemińskiego, Leona Wyczółkowskiego i innych. 

 

 

 

Jak podkreślił Prezydent w swoim wystąpieniu, wystawa ma charakter wyjątkowy, ponieważ "wprowadza nas do wolnej, niepodległej, suwerennej, zmartwychwstałej Polski". - Na górze (...) znajdują się obrazy przedstawiające Polskę w pejzażach. To są dzieła pochodzące z XIX i XX wieku, które pokazują pewną zmianę, nie tylko w trendach artystycznych, ale pokazują także zmianę w duszy polskiej, jaka nastąpiła od czasów zaborów poprzez zwycięstwo 1918 roku i dumę z budowy odnowionej Polski, z tego jak rośnie ona nowoczesna na miarę ówczesnej Europy i ówczesnego świata - mówił.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas sesji naukowej „Sto lat awangardy w Polsce” Wernisaż ekspozycji o rodzimych zwyczajach i obrzędach w sztuce polskiej Jak dodał, w pejzażach pochodzących z czasów zaborów dominuje "tęsknota, element smutku, ale i oczekiwania". - Może właśnie najlepszym przykładem tego oczekiwania jest obraz za mną, przedstawiający Giewont. Ale jakże ten Giewont jest ucharakteryzowany na leżącego mężczyznę, leżącego człowieka i to dużo wyraźniej niż jest w rzeczywistości. Pokazuje tego czekającego, śpiącego rycerza, który wstanie po to, żeby ratować swoją ojczyznę wtedy, kiedy zabrzmi złoty róg - zaznaczył.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że obrazy ukazują także "głęboką, symboliczną polskość". - Ona jest jak znak narodowy i to jest charakterystyczne dla malarstwa tamtego okresu, okresu oczekiwania na wolną Polskę, okresu walki z zaborcami, która przecież była toczona na co dzień - nie tylko orężem w powstaniach i później w czasie walki o odzyskanie niepodległości, ale ona była toczona także pędzlem, dłutem, piórem o utrzymanie naszej tradycji, o utrzymanie naszej kultury, o utrzymanie polskiej duszy. Ten bój się toczył i ten bój był zwycięski, co pokazują kolejne obrazy - powiedział. 

 

Wystawa jest pomyślana jako album widoków Polski, prezentujący pejzaże ważnych regionów: Małopolski, Podhala czy Mazowsza. Obok tradycyjnie rozumianych krajobrazów pojawiają się również ważne w dwudziestoleciu międzywojennym pejzaże przemysłowe i miejskie związane z Łodzią, Śląskiem czy powstającym Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

 

„Polska w pejzażach” to kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej, po raz trzeci przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. (KP)

 

 

 

Poleć znajomemu