Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 czerwca 2018

Niezwykły koncert w Teatrze Królewskim dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości [PL/ENG]

  |   Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich

W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich odbył się wyjątkowy koncert, na którym gościli wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej przybyli na spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta przed koncertem z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez RP Specjalnie na tę okazję rozbrzmiały utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Władysława Żeleńskiego i Ludomira Różyckiego. 

 

- Jesteśmy w szczególnym miejscu. Ten teatr powstał 230 lat temu z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To miejsce, które pamięta tamtą pierwszą, wolną jeszcze Rzeczpospolitą – przypominał Prezydent, podkreślając, że Polska wróciła w 1918 roku na mapę Europy i Świata dzięki uporowi i temu, że w społeczeństwie, w narodzie, utrzymała się polskość.

 

- Utrzymała się między innymi dzięki kulturze i twórczości naszych wspaniałych artystów, takich jak Fryderyk Chopin. Mówili wtedy, że muzyka Chopina to armaty ukryte wśród róż - mówił Andrzej Duda. 

 

ENGLISH VERSION >>

 

 

Jak dodał: - Usłyszymy dziś utwory naszego wielkiego rodaka, pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z Ojców Niepodległości. Człowieka, który niestrudzenie zabiegał o to, aby Polska odzyskała swoje miejsce na mapie.

 

Zobacz także: Wyjątkowe Prezenty dla Polski z okazji 100-lecia niepodległości Prezydent podziękował Przywódcom B9 za przybycie do Polski. - Ten element dbania o nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w tym wyjątkowym roku stulecia zakończenia I WŚ i roku stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości jest dla nas niezwykle ważny. Dziękuję, że współdziałamy ze sobą w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki - powiedział Andrzej Duda. 

 

Na zakończenie swojego wystąpienia podkreślił: - Wiemy, co to znaczy wolna i niepodległa Ojczyzna. Myślę, że właśnie dlatego w wielu sprawach jesteśmy tak zgodni. Wierzę, że nadal będziemy się wspierali i budowali przestrzeń bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dbamy o nasze bezpieczeństwo, by następne pokolenia mogły obchodzić również dwustulecie wolności.

 

 

 

Podczas koncertu wystąpili: Paweł  Wakarecy – fortepian, Janusz Wawrowski - skrzypce, Judyta Kluza - skrzypce,  Katarzyna Budnik - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela oraz Warszawski Chór Chłopięcy pod dyrekcją  Jakuba Hutka.   

 

Janusz Wawrowski wykonał utwory na skrzypcach  Stradivarius z 1685 roku. 

 

 

Kiedy w 1795 roku Polska na 123 lata utraciła swoją niepodległość, kultura – literatura, teatr, malarstwo i muzyka – odegrały istotną rolę w przechowaniu narodowej tożsamości. Dzisiejszy występ był elementem świętowania Jubileuszu 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą. 

 

Koncert przypomniał utwory jednego z głównych architektów polskiej niepodległości, a przy tym wybitnego pianisty i charyzmatycznego kompozytora – Ignacego Jana Paderewskiego. Otwierający zasadniczą część występu Polonez H-dur op. 9 nr 6 Ignacy Jan Paderewski skomponował około 1884 roku.

 

Goście usłyszeli także Kwartet fortepianowy c-moll Władysława Żeleńskiego, który można uznać za przejaw reakcji kompozytora na wydarzenia Rewolucji 1905 roku. W jej w wyniku  Polacy wprawdzie jeszcze nie odzyskali niepodległości, ale w zaborze rosyjskim wywalczyli sobie prawo do prowadzenia w szkołach zajęć w języku ojczystym.

 

Występ zakończyła efektowna kompozycja pochodząca z baletu Harnasie, której autorem jest największy po Chopinie polski kompozytor – Karol Szymanowski. Taniec z baletu Harnasie na skrzypce i fortepian powstał już po odzyskaniu przez Polaków niepodległości. (KP/WP)

 

Poleć znajomemu