Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 czerwca 2018

„Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze

  |   „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej” - 8. debata historyków w Belwederze

Kościół katolicki w okresie odbudowy polskiego państwa stał na straży swojej racji stanu, ale podejmował również próby odnalezienia się w politycznej rzeczywistości - wskazywano podczas debaty w Belwederze zatytułowanej „Wkład Kościoła w odbudowę Niepodległej”.  Była to 8.  z kolei  dyskusja  historyków w ramach cyklu zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

- My dzisiaj - spotykając się i rozmawiając o wkładzie Kościoła w odbudowę Niepodległej - realizujemy zapisy ustawy przyjętej przez Sejm w ubiegłym roku o narodowych obchodach odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Tam jest mowa o uhonorowaniu ojców niepodległości, Wojska Polskiego, duchowieństwa różnych wyznań i Kościoła katolickiego w procesie odbudowy niepodległego państwa – przypomniał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, który wraz z prezesem IPN Jarosław Szarkiem otworzył dyskusję. 

 

W trakcie debaty, poprowadzonej przez znawcę historii powszechnej i Polski XIX-XX w. prof. Włodzimierza Suleję, w której wzięli udział: prof. Andrzej Chwalba, prof. Jan Żaryn, dr hab. Paweł Skibiński oraz ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, przypomniano ważne w historii Kościoła postaci oraz wydarzenia z lat 1914-1918.  Zobacz także: „Wznoszenie zrębów państwa” – siódma debata belwederska historyków

 

Dwuletni cykl debat historyków, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z IPN, zainaugurowała w listopadzie 2016 r. dyskusja o znaczeniu Aktu 5 listopada z 1916 r. (PAP/WP)

 
Poleć znajomemu