Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 czerwca 2018

„Niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy”

  |   Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości

– Wystawa Mobilnego Muzeum Multimedialnego pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy, ale jeden cel – wolną, suwerenną Polskę na mapie Europy i świata – powiedział w czwartek Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji wystawy.

 

Projekt Mobilne Muzeum Multimedialne został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Zobacz także: Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości

 

Jak powiedział Andrzej Duda podczas otwarcia Mobilnego Muzeum przed Pałacem Prezydenckim ekspozycja „pokazuje jeden element”, na którym szczególnie mu zależało.

 

– Pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy pomiędzy ludźmi, którzy bardzo często mieli różne poglądy, ale jeden wspólny cel – chcieli wolnej, niepodległej, suwerennej Polski z powrotem na mapie Europy i świata; żebyśmy się wydobyli spod okupacji zaborców i z powrotem mieli własne państwo, o którym tak mocno marzyli - powiedział Prezydent.

 

W czwartek do godziny 20.00 oraz w piątek (w godz. 10.00-16.00) ekspozycję przy Krakowskim Przedmieściu będą mogli zobaczyć wszyscy zainteresowani. Potem Muzeum wyruszy w podróż po Polsce − planowane są wizyty w 56 miejscowościach we wszystkich województwach. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia Mobilnego Muzeum Multimedialnego

 

Jak dodał Prezydent, ekspozycja jest „krótka, ale niezwykle ciekawa, bardzo nowoczesna”. − Cieszę się ogromnie z tego, że to przedsięwzięcie nam się udało, i że ona jest, i że pod auspicjami Prezydenta Rzeczpospolitej  Polskiej wkrótce stąd, z Warszawy wyruszy w Polskę i będzie objeżdżała polskie miasta, polskie miasteczka - powiedział Andrzej Duda.

 

 

Mobilne Muzeum Multimedialne to spotkanie z historią Polski ukazaną za pomocą najnowocześniejszej techniki. Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Jest także możlwość zrobienia sobie selfie z podobiznami narodowych bohaterów. Prezydent skorzystał z tej okazji.

 

 

Wystawa może stanowić multimedialne i interaktywne wprowadzenie do lekcji wychowania obywatelskiego, historii, języka polskiego lub sztuki czy rozmaitych zajęć z edukacji pozaformalnej. Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zwiedzenie wystawy zajmuje ok. 20 minut, gra zewnętrzna ok. 20–30 minut.  (PAP, MK)

Poleć znajomemu