Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 czerwca 2018

77. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego - okolicznościowa iluminacja

  |   77. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego - okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego 77. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego - okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

29 czerwca przypada 77. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z Ojców naszej Niepodległości. Z tej okazji po zmroku fasadę Pałacu Prezydenckiego rożswietliła okolicznościowa iluminacja. 

 

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) -  pianista, wirtuoz, kompozytor, polityk, prezes Rady Ministrów i minister spraw zagranicznych, delegat Polski na konferencję pokojową w Paryżu, podczas II wojny światowej przewodniczący Rady Narodowej RP. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Pochowano go na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.  W piątek, w rocznicę śmierci Paderewskiego, na jego grobie pojawiły się kwiaty od Prezydenta Andrzeja Dudy. 

 

Ojcowie Niepodległości zostali wskazani w Ustawie o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa, której inicjatorem był Prezydent RP Andrzej Duda, po uchwaleniu przez parlament, została podpisana 27 kwietnia 2017 roku.

 

 

Poleć znajomemu