Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 sierpnia 2018

Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku

  |   Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku Prezentacja reprintu „Kalendarza Niepodległości” z 1939 roku

„Kalendarz Niepodległości”  - reprint publikacji z 1939 r. - wydała Kancelaria Prezydenta RP we współpracy z Archiwum Akt Nowych. W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyła się prezentacja wydawnictwa.

 

- „Kalendarz Niepodległości” to reprint wyjątkowej, unikalnej publikacji – podkreślił minister Wojciech Kolarski.  - Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Archiwum Akt Nowych przygotowaliśmy specjalną edycję w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. W tej publikacji jest opis niemal 4 tys. wydarzeń – podkreślił.

 

Wstęp do kalendarza napisał w 1939 r. historyk wojskowości, dyrektor Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski Wacław Lipiński. Napisał w nim: „Połączyć piękne z pożytecznym, jest rzeczą bardzo trudną, ale jeżeli się ona komuś uda, może być pewien, że jego przedsięwzięcie łączące te dwie zalety wyda pożądane rezultaty”.

 

Unikatowy dziś kalendarz, wydany drukiem w 1939 roku, zawiera 3900 wydarzeń historycznych z lat 1914-1938. Ukazując Polską drogę do Niepodległości, jest cennym świadectwem troski o pamięć i  budowanie narodowej  tożsamości.

 

Prezentacji kalendarza towarzyszyła wystawa pamiątek dotyczących: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Dokumenty przedstawione na wystawie pochodzą z Archiwum Akt Nowych. (PAP/WP)

 
Poleć znajomemu