Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

  |   Uroczystość podpisania Ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Uroczystość podpisania Ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Uroczystość podpisania Ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Uroczystość podpisania Ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Zwiedzanie wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie Wpis do księgi pamiątkowej

Ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości podpisał w poniedziałek w Krakowie Prezydent Andrzej Duda. Medal ma być dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa.

 

Podpisanie ustawy, którą Sejm uchwalił 15 czerwca, nastąpiło w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wcześniej Prezydent wziął udział w uroczystościach na Oleandrach – w rozpoczęciu 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystego apelu przed rozpoczęciem 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Oleandrów

 

Prezydent podkreślił, że odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 r. z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


- Chcemy, aby tym odznaczeniem, tym medalem mogły być dekorowane osoby zasłużone dla Rzeczpospolitej, dla budowania jej potencjału, dla odbudowania jej i tworzenia dzisiaj tego, co tak bardzo nam jest potrzebne: silnego, sprawnego, nowoczesnego polskiego państwa, które będzie się dalej mogło dobrze rozwijać i wzmacniać w naszej części Europy - mówił Andrzej Duda.

 

 

Ustawa głosi, że ustanawia się odznaczenie Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jako „dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu”.

 

Medal ma być odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

 

Medalem odznaczane będą wszystkie osoby, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, i które wykazały się nienaganną służbą publiczno-cywilną lub wojskową, walczyły o niepodległość Polski, działały na rzecz przemian demokratycznych, wykazały się aktywną działalnością zawodową i społeczną, a także na polu nauki, literatury i sztuki. Zobacz także: Prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości

 

Odznaczenie będzie nadawane zarówno kombatantom i osobom działającym na rzecz przemian demokratycznych, jak i przedstawicielom młodego pokolenia. Medal będą mogli otrzymać też posłowie i senatorowie, urzędnicy państwowi i samorządowi, ale także przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, stowarzyszeń, przedsiębiorcy i pracownicy różnych branż.

 

Zgodnie z ustawą o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości nowe wyróżnienie będzie nadawane przez Prezydenta z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

 

Ustawa przewiduje, że odznaką Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 35 mm, o powierzchni sugerującej falującą flagę, z umieszczonym pośrodku wizerunkiem stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła, wspartego na sfalowanej w płaszczyźnie wstędze z majuskułowym wklęsłym napisem „POLONIA REDIVIVA” („Polska Odrodzona”). Na odwrotnej, gładkiej stronie umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej „RP” nad datami „1918” i „2018”, ujęte stylizowanymi liśćmi wawrzynu i dębiny z owocami, z przewiązką krzyżową u dołu. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.

 

Po zakończeniu uroczystości podpisania ustawy Andrzej Duda zwiedził wystawę „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na zakończenie złożył wpis w księdze pamiątkowej wystawy. (PAP/MK)

 

Poleć znajomemu