Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 sierpnia 2018

79. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego

  |   Kwiaty od Prezydenta na grobie Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Kwiaty od Prezydenta na grobie Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Kwiaty od Prezydenta na grobie Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Kwiaty od Prezydenta na grobie Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Kwiaty od Prezydenta przed pomnikiem Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Kwiaty od Prezydenta przed pomnikiem Wojciecha Korfantego. 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Ojca Niepodległości Fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 79. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego Fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 79. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego Fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 79. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego. Fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 79. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego.

Dziś, 17 sierpnia 2018 roku przypada 79. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego. W Katowicach w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy złożono kwiaty na grobie, a także przed pomnikiem upamiętniającym jednego z Ojców Niepodległości.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku na terenie obecnych Siemianowic Śląskich. Był społecznikiem, politykiem, publicystą, a przede wszystkim wielkim patriotą i jedną z najważniejszych postaci walczących o powrót Śląska do Polski.

 

Już od młodzieńczych lat interesował się polityką, a jako uczeń Gimnazjum Królewskiego, w którym dziś mieści się VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, brał w udział w propolskich zebraniach i założył tajne kółko mające na celu propagowanie polskiej literatury oraz kultury.

 

W 1920 roku został Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, a rok później stanął na czele III powstania śląskiego. Po zakończeniu zrywu wyjechał z Górnego Śląska i zaangażował się w politykę krajową. W 1935 roku zmuszony był opuścić Polskę. W rodzinne strony powrócił w 1939 roku, lecz krótko po tym został aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu Pawiak. Zwolniony po 3 miesiącach ze względu na zły stan zdrowia, zmarł piętnaście dni przed wybuchem II wojny światowej, a jego pogrzeb w Katowicach przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację, w której wzięło udział kilka tysięcy osób pragnących oddać hołd bohaterowi i wyrazić poparcie dla prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej.

Wieczorem fasadę Pałacu Prezydenckiego ozdobiła okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca 79. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego.

 

Poleć znajomemu