Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 października 2018

Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości

  |   Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Spotkanie Pary Prezydenckiej z artystami Spotkanie Pary Prezydenckiej z artystami Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie Utwór „Te Deum Polonia” został skomponowany przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Utwór „Te Deum Polonia” został skomponowany przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Utwór „Te Deum Polonia” został skomponowany przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbył się wyjątkowy koncert zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. – To miejsce odegrało szczególną rolę dla polskości – mówił Prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając uroczystość, podczas której został odegrany napisany na zamówienie Prezydenta utwór Te Deum Polonia skomponowany przez Pawła Łukaszewskiego.

 

Zobacz także: Instalacja artystyczna z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Ponadto, przed Teatrem Wielkim pojawiła się instalacja artystyczna site-specific KOLUMNOSTAS 1918 – 2018 autorstwa Jerzego Kaliny powstała z inicjatywy KPRP z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie ją można oglądać do końca roku jubileuszowego.

 

 

 

Zobacz także: „To miejsce odegrało szczególną rolę dla polskości” Prezydent przywitał wszystkich zebranych gości w Operze Narodowej i przywołał krótko wydarzenia, jakie 11 listopada 1918 roku odegrały się w tym miejscu. Tamtego dnia ówczesna dyrektor Opery Janina Korolewicz-Waydowa zmieniła przewidziany wcześniej repertuar.

 

– 11 listopada zagrano tutaj „Halkę” Stanisława Moniuszki - utwór, który w tamtym czasie zawsze budził patriotyczne uczucia i był dla zniewolonych od stu dwudziestu trzech lat czymś wielkim – opowiadał Prezydent, przypominając, że tamtego dnia dyrektor Korolewicz-Waydowa – sama uczestnicząc w przedstawieniu – w międzyczasie prowadziła korytarzami polskich żołnierzy, ostrzeliwujących z tarasów teatru niemieckie oddziały przebywające w ratuszu.

 

– Teatr Wielki to jednak nie miejsce walki zbrojnej, ale przede wszystkim miejsce polskiej kultury, która dla odzyskania niepodległości przez Polskę, ale przede wszystkim dla utrzymania polskości odegrała szczególną rolę – mówił Andrzej Duda i wymieniał nazwiska zasłużonych dla polskiej kultury m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Adama Mickiewicza, a także Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

W programie koncertu znalazł się utwór wybitnego kompozytora i jednego z Ojców Niepodległości, Fantazja polska gis –moll op. 19 na fortepian i orkiestrę. Fantazja należy obecnie, razem z Koncertem fortepianowym a-moll op. 17, do najpopularniejszych dzieł Paderewskiego.

 

Podczas koncertu odbyło się także prawykonanie utworu Te Deum Polonia skomponowanego przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. – To hołd, podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, którą mamy dzisiaj; to dzieło wdzięczności Bogu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił Prezydent o utworze.

 

 

Dzieła Pawła Łukaszewskiego wykonywane były w kraju i za granicą, podczas licznych festiwali i koncertów (przede wszystkim muzyki sakralnej i chóralnej). Obok działalności kompozytorskiej i pedagogicznej, Paweł Łukaszewski zajmuje się także działalnością dyrygencką.

 

Historia muzyki wskazuje, że każde nieomal Te Deum miało charakter podniosły, uroczysty, majestatyczny. I prawie każdorazowo formy z tekstem Te Deum powstawały na okoliczność upamiętnienia szczególnych wydarzeń w dziejach Europy. Krzysztof Penderecki pisał swoje Te Deum w okresie szczególnych przemian w dziejach Polski. Rozpoczynał nad nim pracę tuż po wyborze kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra, kończył zaś w roku 1980 – w okresie burzliwych przemian zrywu solidarnościowego. Paweł Łukaszewski wpisuje się w ów nurt dzieł okolicznościowych, patriotyczno-religijnych, upamiętniających ważne dla Polski wydarzenia.

 

 

 

 

Wśród wykonawców wtorkowego koncertu byli: Julia Kociuban – fortepian, Wojciech Gierlach – bas, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Mirosław Janowski – przygotowanie chóru. Kierownictwo muzyczne: Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

 

  • 8 czerwca 2018 roku>> w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich  odbył się Koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Uczestniczyli w nim przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej przybyli do Warszawy na spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.

 

 

  • 8 października 2018 roku>> Para Prezydencka wysłuchała w Genewie Koncertu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

 

Poleć znajomemu