Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 30 października 2018

Instalacja artystyczna z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

  |   Instalacja artystyczna „Kolumnostas 1918-2018” autorstwa Jerzego Kaliny Instalacja artystyczna „Kolumnostas 1918-2018” autorstwa Jerzego Kaliny Instalacja artystyczna „Kolumnostas 1918-2018” autorstwa Jerzego Kaliny

We wtorek otwarto przygotowaną z inicjatywy Kancelarii Prezydenta instalację artystyczną „Kolumnostas 1918-2018” autorstwa Jerzego Kaliny. Na kolumnach gmachu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wyeksponowane zostały nazwiska polskich artystów, którzy przyczynili się do rozwoju duchowego narodu.

 

Głównym celem pracy było przywołanie pamięci o polskich artystach, twórcach, pedagogach, którzy na przestrzeni stu lat (1918-2018) tworzyli i tworzą polską kulturę. Na kolumnach znajdują się reprezentanci różnych okresów, dziedzin sztuki, kierunków, prądów, twórcy krajowi i emigracyjni.

 

Jak powiedział dziennikarzom Jerzy Kalina, „jest to podkreślenie obecności, rangi Teatru Wielkiego, tego dzieła architektonicznego, które skupia w sobie właściwie wszystkie dziedziny kultury i sztuki”. - Ta kolumna stała się dla mnie źródłem inspiracji, zawsze naprawdę łączy, a nie dzieli, i ta fasada ma nas też dzisiaj łączyć, a nie dzielić - podkreślił. Jak dodał, z jego pracy „wyłaniają się nazwiska twórców z możliwie wszystkich dziedzin, od 1918 do dzisiejszego dnia”.

 

Nazwiska nie są ułożone w porządku historycznym czy alfabetycznym, twórcom utytułowanym towarzyszą osoby mniej znane – wszystkie one składają się jednak na obraz polskiej kultury.

Biało-czerwona kolorystyka kolumn ma wymiar symboliczny, który wzmocniony został poprzez stopniowe rezygnowanie z koloru czerwonego (począwszy od skrajnych kolumn) na rzecz odzyskania barw biało-czerwonych na poziomie głównego korpusu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Dzięki temu osiągnięto wyraźne nawiązanie do XX-wiecznej historii Polski.

 

Instalację można oglądać do końca roku jubileuszowego.    

Poleć znajomemu