przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 11 listopada 2018

Księga Niepodległości – zapisz się na kartach historii

  |   Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej powstała pamiątkowa Księga, która liczy 20 tomów. Jako pierwszy wpisał się do Księgi Prezydent RP Andrzej Duda. W dniu Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 roku do księgi wpisały się najważniejsze osoby w państwie, w tym Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W Księdze zostały złożone podpisy uczestników Zgromadzenia Narodowego na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkami Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wpisy do Księgi w Sejmie RP w dniu Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 roku Wpisy do Księgi w Sejmie RP w dniu Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 roku Pierwsza Dama wpisała się do Księgi 8 marca br. podczas spotkania z przedstawicielkami służb i formacji mundurowych. Mundurowy Dzień Kobiet w Pałacu Prezydenckim Wpisy Prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera i Małżonki złożone podczas wizyty w Warszawie 5 czerwca 2018 r. Spotkanie z Przywódcami państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Belwederze 8 czerwca 2018 r. Wpisy Przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Wpisy Przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Wpisy Przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Wpisy Przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Wpisy Przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Do Księgi Niepodległości wpisał się Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym Noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym Noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym Noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym Kompozytor Krzysztof Penderecki wpisał się do Księgi na swój oryginalny sposób. Wpis rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki Wpisy żołnierzy podczas wizyty Prezydenta RP w polskiej bazie wojskowej w Kuwejcie 21 grudnia 2017 roku Wpis Anity Włodarczyk podczas spotkania Prezydenta z medalistami 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Berlin 2018 W Księdze Niepodległości wpisał się także Bartosz Kurek podczas spotkania Prezydenta RP z Mistrzami Świata w Piłce Siatkowej 2018. W sierpniu br. w Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarka do księgi wpisywali się liczni pielgrzymi. W sierpniu br. w Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarka do księgi wpisywali się liczni pielgrzymi. Wpisy pielgrzymów na Jasnej Górze Wpisy pielgrzymów na Jasnej Górze Wpisy harcerzy Wpisy harcerzy Okazją do składania wpisów był Dzień Otwarty w Belwederze 3 maja br. Do Księgi chętnie wpisują się także młodzi goście Pałacu Prezydenckiego. Okazją do składania wpisów był Dzień Otwarty w Belwederze. Księga Niepodległości była wyłożona przed Belwederem. Księga Niepodległości była wyłożona przed Belwederem.

Liczy aż 20 tomów i towarzyszy wszystkim ważnym uroczystościom organizowanym w tym szczególnym roku przez Kancelarię Prezydenta RP. To w niej swój wpis złożyli przywódcy państw odwiedzający Warszawę podczas spotkania B9, a także Prezydent RFN i Prezydent USA. Przez cały rok licznie wpisują się w niej Polacy. Najbliższą ku temu okazją będzie Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2018 roku.

 

Mowa o pamiątkowej księdze, która powstała z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Została zainagurowana podczas Zgromadzenia Narodowego, zwołanego 5 grudnia 2017 roku w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Księgę Niepodległości otwiera Preambuła, która poprzedza tekst Orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z tego dnia.

 

Jako pierwszy podpisał się w Księdze Prezydent RP Andrzej Duda, a następnie Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Prezes Rady Ministrów.

 

 

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda wpisała się do Księgi pod symboliczną datą 8 marca, gdy z okazji Dnia Kobiet przyjmowała w Pałacu Prezydenckim przedstawicielki służb mundurowych.

 

 

Na następnych kartach I tomu można znaleźć wpisy Szefa KPRP Haliny Szymańskiej i kierownictwa Kancelarii Prezydenta.

 

 

Kolejne tomy Księgi towarzyszą przede wszystkim wizytom krajowym i zagranicznym Prezydenta Rzeczypospolitej oraz doniosłym wydarzeniom odbywającym się w roku Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Do księgi wpisali się dotąd liczni przywódcy państw, np. uczestnicy spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie, Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier, Prezydent USA Donald Trump, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, polscy medaliści, uczestnicy licznych uroczystości (m.in. wręczenia odznaczeń państwowych czy nominacji) w Pałacu Prezydenckim, harcerze oraz mieszkańcy miejscowości odwiedzanych przez Andrzeja Dudę w kraju oraz przedstawiciele Polonii. Księga wyłożona była także podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Belwederze oraz w dniu finału akcji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

 

W tym roku Księga Niepodległości towarzyszy także konferencjom naukowym organizowanym w Belwederze. Jest wyłożona na Dniach Otwartych w Pałacu Prezydenckim i Belwederze, a także w rezydencjach Prezydenta RP w Wiśle i w Dworku w Ciechocinku. Do księgi wpisywać się mogą także wszyscy zwiedzający podróżujące po Polsce Mobilne Muzeum Multimedialne.

 

Z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP przyłącza się również do warszawskiego Festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”, w ramach którego 11 listopada na trasie festiwalu w kilku miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości. Zobacz także: Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim i Belweder otwarte 11 listopada Koncert dla Niepodległej

 

Wpis będzie można złożyć: w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego, a także w trakcie zwiedzania Belwederu. Księga wyłożona będzie ponadto na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przed wejściem do Akademii Sztuk Pięknych. Dzień wcześniej, 10 listopada, do Księgi będą mogli wpisać się uczestnicy Koncertu dla Niepodległej na PGE Narodowym. Zachęcamy do składania wpisów!

 

Historia najciekawszych wpisów:

  • Przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki

​8 czerwca 2018 roku gośćmi Prezydenta RP Andrzeja Dudy byli Prezydenci: Bułgarii - Rumen Radew, Estonii - Kersti Kaljulaid, Litwy - Dalia Grybauskaitė, Łotwy  Raimonds Vējonis, Słowacji - Andrej Kiska, Węgier - János Áder oraz Radek Vondráček, Przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej. W Belwedeeze przekazali na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy wyjątkowe prezenty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wpisali się do pamiątkowej Księgi.

 

 

 

  • Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego 

​Podczas spotkania Noworocznego Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym w styczniu tego roku Księga Niepodległości cieszyła dużym zainteresowaniem dyplomatów.

 

 

 

  • Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego 

​21 grudnia 2017 roku podczas spotkania wigilijnego Prezydenta RP z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji INHERENT RESOLVE w Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz Państwie Katar chętni mogli wpisywać się do Księgi Niepodległości.

 

 

  • Sportowcy – medaliści mistrzostw Europy i świata

​Księga z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległosci towarzyszyła wielu spotkaniom Prezydenta Andrzeja Dudy z polskim sportowcami. Pamiątkowe wpisy złożyli w niej m.in. medaliści 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Berlin 2018 oraz Mistrzowie Świata w Piłce Siatkowej 2018.

 

 

 

  • Pielgrzymi

W sierpniu br. w Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce do księgi wpisywali się liczni pielgrzymi. Swoim wpisem Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości upamiętniają także pątnicy przybywajacy na Jasną Górę. Księga została wyłożona w Arsenale, zapisane zostały już dwa tomy, obecnie wpisywać się można do trzeciego.

 

 

 

  • Uczestnicy Dnia Otwartego w Belwederze oraz Nocy Muzeów

Księga z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej jest w tym roku wyłożona zawsze gdy Belweder i inne obiekty Kancelarii Prezydenta RP otwarte są dla zwiedzających. Okazją było m.in. Narodowe Święto 3 maja oraz Noc Muzeów. 

 

 

 

Do Księgi wpisywać się mogą wszyscy, którzy pragna uczczić Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Złożone podpisy są świadectwem przywiązania do własnego suwerennego Państwa. Stanowią dowód żywych więzi pamięci i tożsamości, łączących dzisiejszą Rzeczpospolitą i jej obywateli z odrodzonym w 1918 roku Państwem Polskim. 

 

(MK)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.