Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 listopada 2018

100 lat Niepodległości w Mobilnym Muzeum Multimedialnym

  |   Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości Multimedialne Muzeum na 100-lecie odzyskania niepodległości

Zobacz także: Udział Prezydenta w obchodach Narodowego Święta Niepodległości [PL/ENG] Urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zapraszając osoby zwiedzające do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni. Niezwykłe spotkanie z historią odbywa się w mobilnym module ekspozycyjnym, przystosowanym do podróży po całym kraju.

 

To właśnie w tej nowoczesnej formie można obejrzeć wystawę przygotowaną z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podróż Muzeum Multimedialnego po Polsce ma na celu włączenie się w świętowanie wspomnianego jubileuszu, dopełniając swym przesłaniem lokalne obchody. Każdy odwiedzający wystawę będzie mógł złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania Niepodległości. 

 

Najbliższe przystanki:

 

ŁOWICZ, ul. Nowy Rynek

6 listopada (wtorek)

12.00-18.00

7 listopada (środa)

10.00 -16.00

 

SIEDLCE, plac gen. Wł. Sikorskiego

8 listopada (czwartek)

12.00-18.00

9 listopada (piątek)

10.00 -16.00

 

OSTROŁĘKA, Plac gen. J. Bema

10 listopada (sobota)

12.00-18.00

11 listopada (niedziela)

10.00 -16.00

 

OSTRÓDA, ul. A. Mickiewicza 17A

12 listopada (poniedziałek)

12.00-18.00

13 listopada (wtorek)

10.00 -16.00

 

RYPIN, ul. Nowy Rynek

14 listopada (środa)

12.00-18.00

15 listopada (czwartek)

 

ZOBACZ TRASĘ MOBILNEGO MUZEUM>>

 

 

Dzięki nowoczesnym animacjom oraz interaktywnym aplikacjom ukazującym setki archiwalnych fotografii, wyjątkowych filmów i dokumentów powstała  jedyna w swoim rodzaju opowieść, która towarzyszy nam w podróży po dziejach Rzeczypospolitej, przybliżając fenomen polskiej Niepodległości. 

 

Zobacz także: „Niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy” – Wystawa Mobilnego Muzeum Multimedialnego pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi, którzy mieli różne poglądy, ale jeden cel – wolną, suwerenną Polskę na mapie Europy i świata – podkreślał Andrzej Duda podczas inauguracji ekspozycji przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Od tamtej pory Muzeum odwiedziło już kilkadziesiąt miejscowości. Do końca roku na trasie mobilnej wystawy planowanych jest 56 przystanków. Podróż po Polsce ma na celu włączenie się w świętowanie jubileuszu, dopełniając swym przesłaniem lokalne obchody. STRONA MOBILNEGO MUZEUM MULTIMEDIALNEGO >> 

 

 

 

  • Wirtualny spacer po II Rzeczpospolitej

Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski odradzającej się po 123 latach niewoli. Wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy polskie krajobrazy.

 

W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Ekspozycja wiele miejsca poświęca  także innym wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom.

 

  • Historia i nowoczesność

Ustawiony w ramach wystawy specjalny stół interaktywny przybliża życie ludzi i wydarzenia, które znacząco wpłynęły na budowanie Polski niepodległej. Holograficzne urządzenia pozwalają zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy. Z kolei w piramidzie holograficznej ukazane zostały symbole polskiej tożsamości narodowej, będące skarbami wielowiekowej historii Rzeczypospolitej i trwałymi elementami naszego dziedzictwa.

 

W najdrobniejszych szczegółach można obejrzeć: włócznię świętego Maurycego, czyli pierwsze historyczne insygnium władzy, używane przez władców Polski z dynastii Piastów, pieczęć Kazimierza Wielkiego, buławę marszałkowską Józefa Piłsudskiego, monstrancję ojca Klemensa Augustyna Kordeckiego – przeora klasztoru na Jasnej Górze, chorągiew Tadeusza Kościuszki ofiarowaną naczelnikowi przez krakowian, a także jedną z dwóch pośmiertnych masek Fryderyka Chopina. Dzięki nowoczesnej technice obiekty te zostały zgromadzone w jednym miejscu, stanowiąc niezwykły zbiór narodowych eksponatów.

 

 

 

 

  • Selfie z Ojcami Niepodległości 

Pamiątką z wizyty w Mobilnym Muzeum Multimedialnym jest m.in. zdjęcie wykonane w znajdującej się w muzealnej przestrzeni fotobudce z wizerunkiem Ojców Niepodległości. Podczas zwiedzania można także własnoręcznie wykonać odbitkę pieczęci z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, Jagiellonów, królów elekcyjnych, II Rzeczypospolitej i współczesnego Ponadto dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w rolę reporterów odkrywających ciekawe i ważne aspekty życia w okresie dwudziestolecia międzywojennego. 

 

 

 

Poleć znajomemu