przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 11 listopada 2018

Rok obchodów niepodległości

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku,  Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później – pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim. Po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapę Europy i świata. Przez cały 2018 rok świętujemy to wielkie odrodzenie Niepodległej. 

 

 

Ogromnie zależy mi na tym, aby ten jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – apelował Prezydent, inaugurując  jubileuszowe uroczystości.

 

 

 

SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

– Stulecie niepodległości to być może najlepsza w ostatnich latach szansa na odbudowanie poczucia wspólnoty narodowej – mówił Prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym 5 grudnia 2017 r.

 

Od tamtej pory na terenie całego kraju organizowanych są tysiące spotkań i uroczystości z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Wiele z nich Prezydent objął Patronatem Narodowym, a część osobiście zainaugurował, począwszy od wybicia Pulsu Niepodległości na bębnie o ponad dwumetrowej średnicy.

 

Przy Prezydencie RP został powołany specjalny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa dotycząca tej szczególnej rocznicy. 

 

 

– Chciałbym, aby obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie,  na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach, wszędzie tam, gdzie mieszkamy – apelował Prezydent Andrzej Duda w Stróży koło Limanowej. To tu w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, która stała się zapleczem kadrowym dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu późniejszych oficerów Wojska Polskiego, a jednym z wykładowców był Józef Piłsudski. 

 

Setki polskich miast, w odpowiedzi na prezydencki apel i zaproszenie do wspólnego świętowania, zorganizowało lokalne obchody tej wyjątkowej rocznicy jaką jest odrodzenie Niepodległej. Łowczówek. Zlot Niepodległościowy. Lublin. Gala Niepodległości, Wierzchosławice. 144. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Kolbuszowa. Powiatowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  To m.in. w tych miejscach wraz z mieszkańcami w uroczystościach wziął udział Prezydent.
 
Uroczystości jubileuszowe z udziałem Pary Prezydenckiej odbywały się nie tylko w kraju, ale i za granicą. Chicago, Genewa, BerlinMelbourne, Nowy Jork, Sydney, Dyneburg i wiele innych miast na świecie  - zagraniczne wizyty oficjalne Prezydenta i Pierwszej Damy  stały się okazją do świętowania odzyskanej niepodległości z udziałem światowych przywódców oraz Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

 

Aby przybliżyć historię odradzającej się Rzeczpospolitej z inicjatywy Andrzeja Dudy w trasę po Polsce wyruszyło Mobilne Muzeum Multimedialne, prezentujące światowe osiągnięcia wybitnych Polaków, niezwykłe wynalazki i dokonania naszych rodaków, w tym Ojców Niepodległości. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości dotrze do wszystkich polskich województw. Listę miejsc, do których zawita, znajdą Państwo TUTAJ.

 

Z jubileuszem związana jest jeszcze jedna z inicjatyw legislacyjnych Prezydenta – ustawa o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który stanowi wyróżnienie dla osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Polskę.  

 

 

W mijającym roku w Pałacu Prezydenckim zaprezentowano cyfrową wersję czcionki Brygada 1918, upamiętniającej Legiony Marszałka Józefa Piłsudskiego i II Rzeczpospolitą. Font powstał niedługo po scaleniu ziem polskich z trzech zaborów, gdzie posługiwano się dotąd cyrylicą, gotykiem i innymi pismami bez polskich znaków diakrytycznych. Dziś, zdigitalizowana czcionka jest wykorzystywana m.in. w pismach Kancelarii Prezydenta RP. Każdy może ją również bezpłatnie pobrać TUTAJ.

 

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości obyły się liczne wydarzenia kulturalne. W Teatrze Wielkim podczas uroczystego koncertu, zorganizowanego prze Kancelarię Prezydenta, wybrzmiał utwór Te Deum Polonia napisany na zamówienie Prezydenta. Sylwetki Bohaterów naszej wolności prezentowała z kolei, otwarta przez Andrzeja Dudę w Dworku w Ciechocinku, wystawa  „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”.

 

 

 

 

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości niecodzienną formułę przybrała tegoroczna akcja Narodowe Czytanie, zainaugurowana przez Parę Prezydencką. Poza główną lekturą – „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego  – w tym roku czytamy także specjalnie przygotowaną na tę okoliczność „Antologię Niepodległości”. To 44 utwory polskich twórców, składające się na kanon literatury patriotycznej.

 

 Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

 

 

Do tegorocznego jubileuszu nawiązuje lista Pomników Historii – miejsc, które mają szczególną wartość dla polskiej kultury. W ostatnich miesiącach na mocy prezydenckich rozporządzeń znalazło się tam 21 wyjątkowych obiektów.

 

Ogromnie się cieszę, że z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby podziwiać te perełki w naszej historii − mówił Prezydent. Na prestiżowej liście w 100-lecie odzyskania niepodległości znajdzie się łącznie 100 wyjątkowych miejsc z całej Polski.

 

 

Dotychczas w Belwederze odbyło się łącznie osiem debat historyków zorganizowanych przez KPRP we współpracy z IPN. Dyskutowano m.in. o polskim czynie zbrojnym z lat 1914-1918, ze szczególnym uwzględnieniem roli Legionów Polskich, budowie struktur administracyjno-państwowych niepodległego państwa polskiego, wkładzie Kościoła katolickiego w odbudowę Niepodległej czy akcie 5 listopada 1916 roku, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy był on prologiem niepodległości.

 

W siedzibie Prezydenta RP na ścianach zawisły w tym roku obrazy z najpiękniejszymi pejzażami w sztuce polskiej oraz ekspozycja fotografii „W drodze do Niepodległości”.

 

 

Fasadę Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w weekendy rozświetla okolicznościowa iluminacja. Pałac jest również podświetlony z okazji rocznic związanych z Ojcami Niepodległości. Tak było m.in. w 144. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, 145. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego czy 77. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

 

 

W obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej włączyły się także głowy innych państw. Przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki przekazali na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy prezenty z okazji 100. rocznicy. Podarunki trafią jako eksponaty do "Sali Niepodległości", która po zakończeniu tegorocznych obchodów zostanie przygotowana w Belwederze.

 

Również w tym roku w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich odbył się wyjątkowy koncert, na którym gościły głowy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz kraj z okazji Jubileuszu odwiedził m.in. Prezydent Niemiec z Małżonką.

 

 

 

 

Z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP, we współpracy z Archiwum Akt Nowych, wydana została specjalna edycja ,,Kalendarza Niepodległości” - reprint publikacji z 1939 r. Unikatowy dziś kalendarz, wydany drukiem w 1939 roku, zawiera 3900 wydarzeń historycznych z lat 1914-1938. Ukazując Polską drogę do Niepodległości, jest cennym świadectwem troski o pamięć i  budowanie narodowej  tożsamości.

 

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką przekazali biało-czerwone flagi, które trafiły do wszystkich polskich samorządów – wojewódzkich, powiatowych i gminnych – a za pośrednictwem samorządów gminnych do sołectw na terenie danej gminy. Łącznie rozesłano 43 500 przesyłek.

 

 

Aby jak najskuteczniej informować Państwa o wszystkich aktywnościach Kancelarii Prezydenta RP związanych z obchodami, założyliśmy specjalny profil w mediach społecznościowych, dedykowany tym wyjątkowym obchodom. Zachęcamy do obserwowania @PL1918 na Facebooku i Twitterze.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.