Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 10 listopada 2018

Orędzie Pary Prezydenckiej z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP [PL/ENG]

 

ENGLISH VERSION>>

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Drodzy Rodacy! W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości chcemy podzielić się z Państwem naszą radością. 

 

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, właśnie tutaj, na Zamku Królewskim w Warszawie, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnictwo nad wojskami polskimi, a trzy dni później – pełnię władzy nad niepodległym państwem polskim.

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Spełniły się marzenia czterech pokoleń Polaków! Odrodziła się wolna Polska!

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Po 123 latach zaborów – niewoli, prześladowań i wynaradawiania, walk powstańczych i pracy organicznej – mocarstwa zaborcze musiały się wycofać z polskiej ziemi.

 

Polacy wykorzystali w pełni szansę daną im po pierwszej wojnie światowej. Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo. Odzyskaliśmy własne państwo! Suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy.

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał, że wolna Polska przetrwała w rodzinnych opowieściach i pamiątkach, w tradycjach polskiej wsi i dworu. Pieśni patriotyczne, arcydzieła literackie, malarskie i muzyczne, prace historyków i uczonych podtrzymywały wiarę w odrodzenie Ojczyzny.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Wiary, nadziei i miłości Ojczyzny uczyli nas nasi rodzice, matki i ojcowie.

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Tak, pamiętamy dziś o dzielnych polskich kobietach, które stały na straży rodzinnych domów, przekazywały dzieciom i wnukom pamięć i tradycję. Polki na równi ze swoimi mężami, ojcami i braćmi walczyły o Niepodległą.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

I nic dziwnego, że kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość, to Polki – jako jedne z pierwszych kobiet w Europie – uzyskały od razu pełnię praw obywatelskich.

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Szanowni Państwo,

Jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości świętujemy przez cały rok 2018.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Przypominamy osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność. Wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach, lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę.

 

Dziękuję wszystkim, którzy w odpowiedzi na mój apel nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny. Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych.

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Dla mnie ogromnie poruszające były spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których czuło się, jak żywa i inspirująca na przyszłość jest polska historia. Z radością i wzruszeniem uczestniczyliśmy w uroczystościach jubileuszowych wspólnie z Polonią podczas wielu naszych wizyt zagranicznych, a także w Pałacu Prezydenckim, gdzie gościliśmy Polaków ze Wschodu.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Bardzo dziękujemy za wszystkie inicjatywy. Jutro dokładnie w południe w całej Polsce i wielu skupiskach Polonii i Polaków za granicą będziemy wspólnie śpiewać hymn państwowy. Zapraszamy do wyjścia na ulice i place rodzinnych miast i wsi, do spotkania się z rodzinami, przyjaciółmi i sąsiadami.

 

Niech setna rocznica odzyskania Polski Niepodległej będzie świętem wszystkich nas, Polaków. To są setne urodziny naszej wolności!

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Świętujmy więc jutro wszyscy razem, bo sto lat temu stała się rzecz wielka: odrodziła się wolna Polska, nasza wspólna Ojczyzna! Zaśpiewajmy głośno i radośnie: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. To nasz hymn – hymn Polski Niepodległej!

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Niech na każdym polskim domu zawiśnie biało-czerwona flaga. Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie. Niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa – zarówno wtedy, w roku 1918 oraz w wojnie 1920 roku z bolszewikami, jak również ze zwycięstwa „Solidarności” nad komunizmem – zwycięstwa, dzięki któremu mamy dziś własne suwerenne, demokratyczne państwo.

 

A także ze wszystkich naszych codziennych zwycięstw – sukcesów zawodowych, społecznych i osobistych. Bo one też budują niepodległą Rzeczpospolitą – Polskę kolejnego stulecia.

 

Pan Prezydent Andrzej Duda:

 

Do zobaczenia na jutrzejszych obchodach!​

 

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda:

 

Do zobaczenia!

Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu