Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 listopada 2018

W Warszawie odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego

  |   Na placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta do organizatorów i uczestników uroczystości Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta do organizatorów i uczestników uroczystości Na placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego Na placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego Na placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik Ignacego Daszyńskiego

W niedzielę w Warszawie na placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego – działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.

 

Zobacz także: List Prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika Ignacego Daszyńskiego – Wspólnie ze zgromadzonymi na tej uroczystości i wszystkimi, dla których, drogie jest polskie niepodległościowe dziedzictwo, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami Ignacego Daszyńskiego – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości. List odczytał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.


– Cieszę się, że jego pomnik stoi dzisiaj w prestiżowym miejscu stolicy, niedaleko pomników marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. Brakowało dotąd tego właśnie upamiętnienia, aby oddać cześć wszystkim głównym budowniczym dzieła wolności sprzed stu lat i wszystkim niepodległościowym nurtom – dodał Prezydent. Zwrócił również uwagę, że „myślenie w kategoriach wspólnoty (...) stanowi dziś dla nas wielką inspirację”.


Autorem pomnika Ignacego Daszyńskiego jest artysta rzeźbiarz, doktor habilitowany, prof. ASP w Krakowie i PWSZ w Tarnowie Jacek Kucaba. Monument został zlokalizowany na skwerze miejskim pomiędzy ul. Lecha Kaczyńskiego i Aleją Jana Chrystiana Szucha. (PAP/KG)
 

Poleć znajomemu