Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 17 lutego 2019

Iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego

  |   Okolicznościowa iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego Okolicznościowa iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego Okolicznościowa iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego Okolicznościowa iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego Okolicznościowa iluminacja z okazji zakończenia Powstania Wielkopolskiego

Sto lat temu, 16 lutego 1919 roku, zakończyło się Powstanie Wielkopolskie. Ten zwycięski zryw niepodległościowy doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

 

Zobacz także: Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego [PL/ENG] 100 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie Z tej okazji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja, upamiętniająca to wydarzenie.

 

Choć nie oznaczało ono końca walk, formalne zakończenie Powstania nastąpiło na mocy rozejmu w Trewirze. Wielkopolska miała pozostać w granicach Polski aż do konferencji pokojowej w Wersalu, na której w czerwcu 1919 roku ustalono powojenny ład.

Poleć znajomemu