Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 lutego 2020

W poniedziałek w Pucku obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa. PROGRAM >>>

 

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień — symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.

 

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Prezydent RP odsłoni tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do macierzy.

 

Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku.

 

Następnie na Starym Rynku Prezydent weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Miotkemu. Antoni Miotk (1874-1942) był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.

 

O godz. 11 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta. Po nabożeństwie jego uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przejdą do portu rybackiego w Pucku, gdzie o godz. 13 odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. Tam planowane jest wystąpienie Prezydenta.

 

Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda we Władysławowie, na placu przed pomnikiem gen. J.Hallera spotka się z mieszkańcami. Potem Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Antoniego Abrahama (1869-1923), propagatora polskości Pomorza, zwanego „królem Kaszubów”.

 

Na zakończenie swojego pobytu w Pomorskiem związanego ze 100-leciem Zaślubin Polski z Morzem Prezydent pojedzie do Wejherowa. Tam na Placu Jakuba Wejhera zaplanowano spotkanie z mieszkańcami, a w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej Andrzej Duda odsłoni tablicę poświęconą inkorporacji Pomorza Gdańskiego do Polski.

 

Ostatnim punktem wizyty Prezydenta w Wejherowie będzie udział w uroczystym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej. Prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Poleć znajomemu