„Geneza wyprawy kijowskiej” – trzynasta belwederska debata historyków

Pod hasłem „Geneza wyprawy kijowskiej” odbyła się trzynasta debata historyków w ramach cyklu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Debatę otworzył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej minister Wojciech Kolarski, akcentując, że debaty w trafny sposób wpisują się w obchody stulecia odzyskania niepodległości rozciągnięte na lata 2017-2022. Stanowią one dialog pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, dzięki któremu możemy korzystać z bogatych doświadczeń poprzednich pokoleń - podkreślał.
Debata koncentrowała się wokół narastającego konfliktu polsko-bolszewickiego na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku i dotyczyła zarówno uwarunkowań międzynarodowych, jak i przygotowań wojennych obu stron, wreszcie podjętej przez stronę polską próby urzeczywistnienia idei federacyjnej, poprzez sojusz polsko-ukraiński oraz wspólną walkę o wolność Rzeczypospolitej i Ukrainy.
Zobacz także: XI debata belwederska historyków: „Walka o granice 1918–1919” „Kształtowanie się ośrodków władzy - listopad 1918 - luty 1919” - dziesiąta belwederska debata historyków O kolejnym etapie wojny polsko-bolszewickiej dyskutowali w Belwederze wybitni historycy dziejów najnowszych: prof. Grzegorz Nowik z Polskiej Akademii Nauk, prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Karol Olejnik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, oraz prof. Jan Pisuliński z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Debaty belwederskie są organizowane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza z dyskusji historycznych odbyła się w listopadzie 2016 i była poświęcona Aktowi 5 listopada 1916 r. Podczas kolejnych rozmawiano m.in. na temat historii Legionów Polskich, Błękitnej Armii, świadomości narodowej polskiego społeczeństwa, budowy instytucji państwa w okresie odzyskiwania niepodległości i sprawy polskiej na arenie międzynarodowej w latach 1914–1918.