Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Chorągiew Wojskowa z herbem Jana III Sobieskiego

Chorągiew jest proporcem królewskim Jana III Sobieskiego. Jej oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Pałac w Wilanowie. Związana jest przede wszystkim z odsieczą wiedeńską z 1683 roku, kiedy to polskie wojska uczestniczyły w koalicji broniącej Wiednia przed najazdem tureckim. Pole centralne chorągwi w kolorze karmazynowym otacza jasna bordiura z jedwabnego, wzorzystego adamaszku.

 

Na awersie widnieje Orzeł Rzeczypospolitej w koronie, z herbem Sobieskich – Janina – na piersi, a na rewersie krzyż kawalerski. Całość dekorują błękitne i złote frędzle oraz koronka. Motywy zdobnicze, wyhaftowane srebrną i złoconą nicią, jako aplikacje przyszyte są do karmazynowego podłoża. W wyniku zachodzących przez lata procesów utleniania wszystkie elementy chorągwi uległy fotodegradacji. Tkaniny zabytku są dziś spłowiałe i przybrudzone, a metalowe nici i pasmanterie jednolicie poszarzałe.

 

Kopia chorągwi (wymiary: 112 cm x 137 cm) została wykonana na zamówienie Fundacji PKO Banku Polskiego przez Muzeum Pałac w Wilanowie. Podstawowym założeniem prac rekonstrukcyjnych było odtworzenie pierwotnego wizerunku chorągwi z całym bogactwem złotego i srebrnego blasku haftowanych aplikacji, z barwami jedwabnych tkanin oraz wzorem adamaszku. Dla spełnienia tej idei istotna była wstępna faza prac, obejmująca badania poszczególnych elementów obiektu z uwzględnieniem rodzaju, budowy, składu pierwiastkowego, techniki wykonania i montażu. Wiedza ta umożliwiła dobór nowych materiałów – identycznych lub jak najbardziej zbliżonych do pierwotnych. XVII-wieczny adamaszek odtworzyła manufaktura tkacka we Florencji, specjalizująca się w tkaniu tekstyliów historycznych.

 

Również z Włoch sprowadzono pasmanterie oraz szlachetne metalowe nici do haftowania. Złotą koronkę wykonała koronczarka z Koniakowa. Haftowane aplikacje powstały w Pracowni Konserwacji Tkanin Muzeum Pałac w Wilanowie, która zrealizowała i koordynowała całe przedsięwzięcie.

 

* Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez Jarosława Pycha (Muzeum Wojska Polskiego) oraz pracowników Muzeum Pałac w Wilanowie.
 

Poleć znajomemu