Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Flaga „Solidarności”

Główny element flagi stanowi logo Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Powstał przed 20 sierpnia 1980 roku podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej. Autorem znaku jest Jerzy Janiszewski, grafik i ilustrator z Trójmiasta. Inspiracją do stworzenia znaku były napisy i hasła malowane odręcznie na murach stoczni, fabryk i domów w sierpniu 1980 roku. Logo zyskało aprobatę robotników i stało się oficjalnym znakiem związku zawodowego, który powstał w 1980 roku w wyniku podpisania Porozumień Sierpniowych.

 

Po latach autor znaku wspomina: „W sierpniu 1980 roku czuło się powiew wolności i wewnętrzną potrzebę, by coś zrobić, jakiś plakat. Spisałem hasła, które uprzednio widziałem na murach. Powtarzało się w nich słowo »solidarność«. Występowało w rożnych kontekstach, np.: »nie ma wolności bez solidarności«, »solidarnie zwyciężymy«, »strajk solidarnościowy«. Wybrałem słowo »solidarność«. Ono najlepiej oddawało to, co wszyscy wówczas czuliśmy. Po kilku kombinacjach typograficznych stało się dla mnie jasne, że napis powinien być żywy, odręczny, pisany farbą, tak jak hasła na murach. Na papierze o formacie A5 czerwoną farbą połączyłem litery tworzące napis »SOLIDARNOŚĆ«. Miały to być ogniwa łańcucha ułożone w formie stojących ramię w ramię ludzi z flagą Polski. Na dole dopisałem: »Gdańsk sierpień 80«. Pierwsze 150-200 odbitek w formacie A5 i A3 zawiozłem do Stoczni Gdańskiej. Rozklejono je w hali obrad, na terenie, na bramie, były rozdawane ludziom. Później znak pojawił się na koszulkach, na papierach firmowych związku, na plakatach. Wzorując się na znaku, stworzyłem również winiety »Tygodnika Solidarność«, czcionkę z tytułu filmu Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza. Trwało to aż do wprowadzenia stanu wojennego”.

 

Flaga o wymiarach 140 cm x 220 cm, w którą wkomponowany został znak „Solidarności” została wykonana na zamówienie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pod autorskim nadzorem Jerzego Janiszewskiego.

 

* Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez autora projektu graficznego Jerzego Janiszewskiego.
 

Poleć znajomemu