Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Konstytucja dla Europy - Wojciecha Jastrzębowskiego

Konstytucja dla Europy (Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi)

 

Wojciech Bogumił Jastrzębowski (1799-1882) był naukowcem, wynalazcą, botanikiem, fizykiem i zoologiem. Jako żołnierz brał udział w Powstaniu Listopadowym. 3 maja 1831 roku opublikował 17-stronicową broszurkę pt. Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi. Jej zasadniczą część stanowiła nowatorska jak na owe czasy Konstytucja dla Europy, w której autor domagał się ustanowienia Europy nie krajów, a narodów, zniesienia granic, ujednolicenia prawa i wspólnych organów władzy.

 

W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, w zespole akt Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk, zachował się autograf dzieła. Część druga tego traktatu, pt. Niektóre myśli do prawa ustalającego wieczny pokój w Europie (z 30 kwietnia 1831 roku), została wydana drukiem w zmienionej wersji pod tytułem Konstytucja dla Europy i znajduje się w Bibliotece Narodowej.

 

Reprint na zamówienie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wykonał Zakład – Wydawnictwo Biblioteki Narodowej. Zeskanowane strony zostały opracowane tak, aby można było dostosować je do kolorystyki oryginału. Następnie wydrukowano je na ozdobnym papierze. Tak przygotowane karty trafiły do Zakładu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych, gdzie zostały zszyte i specjalnie postarzone. Na koniec introligatornia specjalistyczna Biblioteki Narodowej wykonała obwolutę z półskórka oraz ochronnego pudła płóciennego wyściełanego welurem.

 

* Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez pracowników Biblioteki Narodowej w Warszawie.
 

Poleć znajomemu