przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku

Pierwsza Brygada Legionów Polskich została sformowana w 1914 roku. Do października 1916 roku dowodzona była przez Józefa Piłsudskiego. Do najcięższych walk stoczonych przez Brygadę, a zwłaszcza przez jej 5. Pułk Piechoty, należy bitwa pod Kostiuchnówką z 1916 roku. Sztandar z hasłem „WOLNY CZŁOWIEK W WOLNEJ POLSCE” został podarowany Brygadzie przez mieszkańców Płocka w 1915 roku. Używany był jako znak bojowy prawdopodobnie do lipca 1917 roku – do kryzysu przysięgowego i rozwiązania Brygady. Oryginał chorągwi znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Kopię (wymiary: 120 cm x 148 cm) wykonała Jolanta Dołba (Pracownia Haftu Artystycznego w Lublinie) pod nadzorem pracowników Muzeum Wojska Polskiego, na zamówienie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym etapem prac związanym z wykonaniem kopii było rozpoznanie techniki i technologii obiektu. Do wykonania płatu użyto tkanin z ornamentem roślinnym stylistycznie nawiązujących do tkanin oryginalnych (strona główna wykonana została z tkaniny poliestrowej, strona druga z tkaniny półjedwabnej).Tkaninę wierzchnią wraz z podkładem z płótna bawełnianego wszyto w krosna hafciarskie i wykonano wizerunek orła, następnie naszyto aplikacje.

 

Brzegi aplikacji w kształcie tarczy amazonek obszyto ściegiem atłaskowym, a w polu tarczy elementy dekoracyjne wyhaftowano zgodnie z pierwotną techniką. Do wykonania haftów użyto nici bawełnianej w różnych kolorach. Następnie na adamaszek aplikowano litery hasła „ŻOŁNIERZ POLSKI PRZYWRÓCIŁ POLSCE CZEŚĆ 6/8 1914 r”. Krawędzie haseł obwiedziono srebrnym konturem. Na stronie drugiej aplikowano z tkaniny atłasowej litery: „I-szej BRYGADZIE 16/8 1915 r. PŁOCK. WOLNY CZŁOWIEK W WOLNEJ POLSCE”. Kontury liter wykonano w technice haftu komputerowego nitkami cieniowanymi w barwach zgodnych z pierwowzorem.

 

Dopasowano strony sztandaru i zszyto brzegi płata. Na stronie głównej wzdłuż krawędzi naszyto taśmę dekoracyjną przetykaną srebrną nitką. Przy tunelu naszyto sznur z pętlami. Na stronie drugiej brzegi sztandaru obszyto frędzlami metalizowanymi w kolorze srebrnym.

 

* Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez Jarosława Pycha (Muzeum Wojska Polskiego) oraz pracowników Muzeum Wojska Polskiego.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.