Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku

Pierwsza Brygada Legionów Polskich została sformowana w 1914 roku. Do października 1916 roku dowodzona była przez Józefa Piłsudskiego. Do najcięższych walk stoczonych przez Brygadę, a zwłaszcza przez jej 5. Pułk Piechoty, należy bitwa pod Kostiuchnówką z 1916 roku. Sztandar z hasłem „WOLNY CZŁOWIEK W WOLNEJ POLSCE” został podarowany Brygadzie przez mieszkańców Płocka w 1915 roku. Używany był jako znak bojowy prawdopodobnie do lipca 1917 roku – do kryzysu przysięgowego i rozwiązania Brygady. Oryginał chorągwi znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Kopię (wymiary: 120 cm x 148 cm) wykonała Jolanta Dołba (Pracownia Haftu Artystycznego w Lublinie) pod nadzorem pracowników Muzeum Wojska Polskiego, na zamówienie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym etapem prac związanym z wykonaniem kopii było rozpoznanie techniki i technologii obiektu. Do wykonania płatu użyto tkanin z ornamentem roślinnym stylistycznie nawiązujących do tkanin oryginalnych (strona główna wykonana została z tkaniny poliestrowej, strona druga z tkaniny półjedwabnej).Tkaninę wierzchnią wraz z podkładem z płótna bawełnianego wszyto w krosna hafciarskie i wykonano wizerunek orła, następnie naszyto aplikacje.

 

Brzegi aplikacji w kształcie tarczy amazonek obszyto ściegiem atłaskowym, a w polu tarczy elementy dekoracyjne wyhaftowano zgodnie z pierwotną techniką. Do wykonania haftów użyto nici bawełnianej w różnych kolorach. Następnie na adamaszek aplikowano litery hasła „ŻOŁNIERZ POLSKI PRZYWRÓCIŁ POLSCE CZEŚĆ 6/8 1914 r”. Krawędzie haseł obwiedziono srebrnym konturem. Na stronie drugiej aplikowano z tkaniny atłasowej litery: „I-szej BRYGADZIE 16/8 1915 r. PŁOCK. WOLNY CZŁOWIEK W WOLNEJ POLSCE”. Kontury liter wykonano w technice haftu komputerowego nitkami cieniowanymi w barwach zgodnych z pierwowzorem.

 

Dopasowano strony sztandaru i zszyto brzegi płata. Na stronie głównej wzdłuż krawędzi naszyto taśmę dekoracyjną przetykaną srebrną nitką. Przy tunelu naszyto sznur z pętlami. Na stronie drugiej brzegi sztandaru obszyto frędzlami metalizowanymi w kolorze srebrnym.

 

* Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez Jarosława Pycha (Muzeum Wojska Polskiego) oraz pracowników Muzeum Wojska Polskiego.
 

Poleć znajomemu