Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sztandar ,,Tobie Polsko”

Sztandar ,,Tobie Polsko”, nawiązujący wyglądem do polskiego godła, jest świadectwem walki Górnego Śląska o powrót do Macierzy. Został wykonany na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji wydawnictwa „Katolik” w Bytomiu. Tego samego roku towarzyszył mieszkańcom wsi Osiek w pochodzie patriotycznym z okazji świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Stał się jednym z symboli trzech powstań śląskich.  

 

Kopia sztandaru została przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie w dniu 16 maja 2019 roku w trakcie uroczystego spotkania z przedstawicielami mieszkańców Śląska, zorganizowanego w roku inauguracji obchodów stulecia Powstań Śląskich.

 

W akcie przekazania kopii sztandaru czytamy: ,,(…) sztandar ,,Tobie Polsko” jest świadectwem wydarzeń, jakie rozgrywały się na Górnym Śląsku w latach 1919-1921. (…). Niesiony z dumą przez Alojzego Szulca, który z narażeniem życia przechowywał go przez kolejne lata, był wówczas symbolem powrotu Śląska do Polski i wywalczonej swobody demonstrowania patriotyzmu i polskości.”

 

Kopia wykonana według oryginału ze zbiorów Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.

Poleć znajomemu