Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 lipca 2016

Spotkanie Prezydenta RP z Ojcem Świętym

  |   Spotkanie Prezydenta RP z Papieżem Franciszkiem (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Papieżem Franciszkiem (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Papieżem Franciszkiem (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Papieżem Franciszkiem (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Spotkanie Prezydenta RP z Papieżem Franciszkiem (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wymiana upominków (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wymiana upominków (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Powitanie z Szefową Kancelarii Prezydenta RP Małgorzatą Sadurską (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Powitanie z ministrami Kancelarii Prezydenta RP Małgorzatą Sadurską (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Prezydent RP i Papież Franciszek po spotkaniu na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Prezydent RP i Papież Franciszek po spotkaniu na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Prezydent RP i Papież Franciszek po spotkaniu na Wawelu (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Około pół godziny trwało w środę spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim na Wawelu. Prywatna rozmowa odbyła się w Sali Pod Ptakami.

 

- Papież Franciszek powiedział, że jego zdaniem Polska jest krajem tak silnie katolickim dzięki rodzinie wielopokoleniowej – mówił o środowym spotkaniu z papieżem na Wawelu Prezydent RP.


Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z papieżem o "wielkiej wartości", jaką zdaniem Franciszka jest rodzina. - Właśnie tradycyjna rodzina wielopokoleniowa, gdzie dzieci wychowują się blisko swoich dziadków, którzy przekazują im tradycję – zaznaczył Andrzej Duda. Zobacz także: Prezydent dla TVP3: Papież wyraził radość, że w Polsce jest wsparcie dla rodzin


- (Papież) powiedział, że jego zdaniem Polska jest krajem tak silnie katolickim, właśnie dzięki rodzinie wielopokoleniowej, gdzie te wartości są przekazywane przez starsze pokolenie młodszemu pokoleniu – powiedział prezydent.

 

 
Dodał, że mówił Franciszkowi o sytuacji w Polsce, w tym sytuacji rodzin i realizowanej polityce prorodzinnej. - Rozmawialiśmy oczywiście o Światowych Dniach Młodzieży. Bardzo się cieszył. Mówiłem, że rzeczywiście przyjechało wielu pielgrzymów, że jest dużo radości, że się bardzo cieszą, że czekali na niego – powiedział Andrzej Duda.


- Ojciec święty bardzo się ucieszył. Powiedział, że też z wielką radością i że ogromnie lubi spotykać się z ludźmi, bo – powiedział, że wiele się od ludzi uczy. Ja powiedziałem, że Polacy go uwielbiają i że czekaliśmy na niego bardzo – dodał prezydent.


Dziennikarze spytali prezydenta, czy papież w rozmowie w cztery oczy powiedział, żeby Polska przyjmowała uchodźców. - Mogę powiedzieć to, co zawsze mówię w tej sprawie. My jesteśmy krajem, który jest oparty na wartościach i my nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza jeżeli jest uchodźcą, ucieka przed wojną, chroni swoje życie, z całą pewnością zostanie przyjęty – powiedział prezydent.


- Natomiast nie zgadzamy się na to, żeby siłą ludzi sprowadzano do Polski, żeby zmuszano ich do tego, żeby w Polsce przebywali, bo są wolnymi ludźmi. Mają prawo wybrać miejsce. Jeżeli ktoś wybierze Polskę, jeżeli będzie tej pomocy potrzebował i będzie zasadne, żeby mu pomóc z uwagi na jego sytuację życiową, to tę pomoc otrzyma – zaznaczył.

 

Po zakończeniu rozmowy na Wawelu prezydent przedstawił papieżowi swą rodzinę - żonę Agatę Kornhauser-Dudę i córkę Kingę. W sąsiednim pokoju nastąpiła wymiana upominków. Zobacz także: "ŚDM to wydarzenie radości, wydarzenie serca, ale przede wszystkim wydarzenie ducha" Powitanie Papieża Franciszka w Polsce

 

Po spotkaniu prezydent odprowadził papieża do wejścia do katedry wawelskiej, gdzie Franciszek spotkał się następnie z Episkopatem Polski. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu