Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 sierpnia 2015

Prezydent: Najistotniejszy jest wzajemny szacunek

  |   Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach na Św. Górze Grabarce

- Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej ma jakieś zadanie, to z całą pewnością jednym z najważniejszych jest to, aby właśnie w społeczeństwie polskim, wśród obywateli naszego kraju, niezależnie od ich narodowości, niezależnie od ich wyznania, czy w ogóle są ludźmi wierzącymi, czy nie, szukać elementów wspólnych, szukać tego, co powoduje, że jesteśmy wspólnotą - powiedział prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu w czasie prawosławnych obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.

 

 - Wierzę w to, że będziemy umieli tę wspólnotę nawet mimo różnic budować – podkreślił Andrzej Duda. Bo nawet jeśli są różnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku wszystkim dziś z tego miejsca, oddaję – dodał.

To najważniejsza w roku uroczystość na Św. Górze Grabarce.
 

Andrzej Duda dziękował za możliwość - jak się wyraził - "współobecności w tym świętym dla prawosławia miejscu".

- Uważam, że Prezydent RP, jako ten, który jest najwyższym przedstawicielem polskiego państwa, powinien szanować te miejsca i te tradycje, które są ważne dla Polski i dla polskich obywateli. To z pewnością jest takie ważne miejsce, miejsce wielkiego kultu religijnego - powiedział.

 

 

Dodał też, że niezależnie od tego, czy prezydent jest człowiekiem niewierzącym czy wierzącym, niezależnie również od religii jaką wyznaje, powinien "tutaj ze swoimi współobywatelami i ich gośćmi w takich wielkich świętach, ważnych wydarzeniach, jak dzisiejsze, uczestniczyć".

 

W środę głównej liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, m.in. wraz z metropolitą Korfu (Kerkiry) Nektariuszem, który stoi na czele delegacji greckiej Cerkwi, przybyłej do Polski z relikwiami św. Spirydona.

Relikwie odwiedzają miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju; od wtorku są na Grabarce. Przed uroczystością cześć oddał im prezydent Duda. Mówił, że Spirydon to święty, który łączy katolików i prawosławnych.

 

Od zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy prezydent dostał w prezencie ikonę przedstawiającą scenę Przemienienia Pańskiego, autorstwa jednej z mniszek z żeńskiego monasteru (klasztoru) na Grabarce. Metropolita dostał od prezydenta zdobiony prawosławny krzyż. Mówił, że obecność na Grabarce pozwoli prezydentowi "odczuć, jak bije duchowe serce prawosławia w Polsce". (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu