Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 września 2016

"Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa"

  |   Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Otańczenie Pary Prezydenckiej i Starostów przez zespół prowadzący ceremoniał (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP Otańczenie Pary Prezydenckiej i Starostów przez zespół prowadzący ceremoniał (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Dożynki Prezydenckie w Spale (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Dożynki Prezydenckie w Spale (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Dożynki Prezydenckie w Spale (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Ceremoniał dożynkowy (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP Dożynki Prezydenckie w Spale (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Dożynki Prezydenckie w Spale (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i społeczeństwa, wymaga wielkiego wysiłku i wiedzy - powiedział w niedzielę w Spale prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich. Podkreślił, że polska żywność jest powodem do dumy.

 

- To zaszczyt dla prezydenta Rzeczypospolitej, że może zaprosić do siebie polskich rolników po to, żeby im podziękować i otrzymać od nich wspaniałe dary. Ogromnie za to dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, całego naszego społeczeństwa - powiedział Andrzej Duda. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas Dożynek Prezydenckich w Spale

 

Podkreślił, że praca rolników wymaga wielkiego wysiłku, a dzisiaj także olbrzymiej wiedzy. Dodał, że w pracy rolników także przysłowiowe szczęście związane choćby z aurą odgrywa tak ogromne znaczenie.

 

 

Prezydent dodał, że praca rolników jest niezwykle ważna dla polskiego państwa i polskiego społeczeństwa. - Albowiem bezpieczeństwo żywnościowe ma charakter absolutnie strategiczny - zauważył.

 

- A my wszyscy, dzięki państwa pracy, dzięki pracy polskich rolników jesteśmy z polskiej żywności tak ogromne dumni i słuchamy kiedy jest ona chwalona praktycznie wszędzie tam, gdzie jest dostępna na świecie - powiedział prezydent Duda. Dodał, że polskie produkty są poszukiwane na świecie.

 

- To już 89 lat od pierwszych dożynek prezydenckich, na które wtedy w II Rzeczypospolitej polskich rolników zaprosił pan prezydent Ignacy Mościcki - przypomniał prezydent Duda. Zobacz także: Dożynki Prezydenckie w Spale Wywiad Pary Prezydenckiej ze Spały

 

Przypomniał, że pierwsze dożynki nawiązujące do tradycji II RP w 2000 r. organizował prezydent Aleksander Kwaśniewski, a kontynuowali je kolejni prezydenci - Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

 

- Cieszę się ogromnie, że państwo przyjmujecie także i moje zaproszenie jako Prezydenta RP i możemy się tutaj spotkać - powiedział prezydent. 

 

Na polskiego rolnika można było liczyć od stuleci

 

Zdaniem prezydenta, na polskiego rolnika można było liczyć od stuleci; chłopi walczyli m.in. w powstaniu kościuszkowskim oraz w wojnie obronnej przeciwko Rosji sowieckiej w 1920 roku, gdy wezwał ich do tego Wincenty Witos.


- Polscy chłopi walczyli w 1939 r. w obronie Rzeczypospolitej – w partyzantce i na wszystkich frontach II wojny światowej. To młodzi chłopcy, którzy zamiast przejąć po swoich ojcach gospodarstwo poszli na wojnę, by Polska mogła odzyskać wolność. Niektórzy z nich nie wrócili – poszli dalej; mimo że Polska teoretycznie odzyskała wolność, oni wiedzieli, że okupacja niemiecka została zastąpiona nową i nie godzili się na to w imię patriotyzmu. Zostali żołnierzami wyklętymi, o których teraz odnowiona Rzeczypospolita pamięta i czci jako bohaterów - zaznaczył.


Andrzej Duda nawiązał do obchodzonej w tym roku 35. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich; w jego opinii bez Solidarności Rolników Indywidualnych kraj nie odzyskałby wolności; rolnicy wnieśli do tego ruchu „tradycję, upór, nieugiętość i ciężką pracę”.


- Czego oni wtedy chcieli? Przede wszystkim pozostać na ojcowiźnie, bo polski rolnik zawsze sprzeciwiał się kolektywizacji, szanując ziemię ojców i nie chcąc jej oddać. Chcieli też prawdziwej wolności i własnego samorządu, by mieć swobodę wyznawania wiary ojców. Chcieli Polski, która jest chrześcijańska od 1050 lat - mówił prezydent.


Dla prezydenta Dudy polska wieś jest miejscem, gdzie tradycja ma szczególną wartość i jest kultywowana. Nowoczesność – w jego opinii – przyszła na wieś w postaci rozwoju mechanizacji, technologii produkcji rolnej, przechowywania płodów, w postaci nowych dróg i odnowionych gospodarstw. - Przychodzi nowe, ale tradycja ducha jest zachowana i za to także jako prezydent chciałbym podziękować - zaznaczył.

Ustawa wspomagająca hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń - z podpisem Prezydenta RP Pobierz notatkę [RTF]

 

- Ustawa wspomagająca hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń (ASF), może wejść w życie już w poniedziałek - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości dożynkowych w Spale. Dodał, że będzie przygotowana ustawa o ubezpieczeniach rolników od klęsk naturalnych.


Ustawa dot. ASF zakłada wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje państwowe.


- Wiem o tym, że dziś wielu polskich rolników, hodowców trzody chlewnej jest dotkniętych klęską związana z afrykańskim pomorem świń - mówił prezydent Duda w Spale. Przypomniał, że przygotowano już specjalną ustawę, która ma tym rolnikom pomóc.


- Ta ustawa przygotowana została w bardzo szybkim tempie, przeprowadzona w polskim parlamencie przy zgodzie politycznej (...) i trafiła na moje biurko w piątek, czyli w dniu, w którym została uchwalona przez Senat RP. I w tym samym dniu została przeze mnie podpisana. A że ma termin wejścia w życie z chwila jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana - zapowiedział prezydent.


- Jest wielkim obowiązkiem polskich władz, Prezydenta RP, ministra rolnictwa, (...) dbanie o to, aby państwo miało pieczę nad polskim rolnikiem. To jest wielki obowiązek władz. My ten obowiązek rozumiemy w sposób poważny - oświadczył.


- Podstawą pracy rolnika jest ziemia. Rolnik nie da rady pracować, nie będzie rolnikiem, jeżeli nie będzie miał ziemi w swoich rękach, którą będzie mógł uprawiać - dodał Andrzej Duda.


- Cieszę się ogromnie, że wreszcie przez polski rząd, parlament i Prezydenta RP została przyjęta ustawa, która zapewnia to, że ziemia pozostanie w rękach rolników, tych, którzy umieją ją uprawiać, tych, którzy wiedzą, w jaki sposób ją spożytkować - mówił.


Prezydent wyraził też nadzieję, że w niedługim czasie powstanie ustawa, "która zabezpieczy nas przed tym, co w rolnictwie chyba najtrudniejsze".


- Bo wiedzę można zdobyć, maszyny można nabyć, ale za aurę, za pogodę, za klęskę żywiołową, która przyjdzie, za suszę, za gradobicie, za inne tego typu zdarzenia, które zniszczyć mogą plony, za przymrozek nikt nie odpowiada - dodał.


- Pytanie, co ma zrobić rolnik w takiej sytuacji, kiedy przychodzi na niego takie nieszczęście? Otóż nic nie może zrobić, jeżeli nie zostanie wsparty. I dlatego jest niezbędne i potrzebne i dziękuję, że polski rząd nad tym pracuje, że będzie utworzona ustawa w tej sprawie, odpowiednie ubezpieczenie dla rolników na wypadek klęsk żywiołowych - poinformował prezydent.


Jak dodał, takie ubezpieczenie, "które będzie pozwalało im spokojnie i bezpiecznie, bez troski o byt w następnym roku, pracować na roli, budować plon, dbać o to, by Polacy, ci którzy na roli nie pracują, mieli co jeść. By mogli kupić polski chleb wytworzony z polskiego ziarna".


Zobowiązanie prezydenta i władz

 

Prezydent zadeklarował, że symboliczny bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, będzie dzielony sprawiedliwie - tak, by w Polsce go nie zabrakło i dla wszystkich starczyło.


- To zobowiązanie ma także charakter przenośny; nie chodzi tylko o chleb – i mam nadzieję, że wszyscy to rozumieją. To zobowiązanie prezydenta i władz Rzeczypospolitej, że będą dbały o sprawiedliwy rozwój kraju - wyjaśnił.


Zdaniem Dudy, jednym z narzędzi wspierających zrównoważony rozwój jest program 500+. Jak zaznaczył, połowa środków z tego programu – kwota ponad 11 mld zł rocznie – trafia na wieś. - To prawie tyle, ile polscy rolnicy otrzymują z dopłat bezpośrednich. Ale te pieniądze trafiają do najbardziej potrzebujących, do rodzin wielodzietnych, które nie bały się rozwijać potencjał demograficzny Polski - zaznaczył.


- Jestem przekonany, że możecie się dalej spodziewać wszechstronnego wsparcia ze strony państwa; tego wsparcia, o które przed laty apelował Jan Paweł II - dodał.  


Przypominając, że za rok spotka się z rolnikami na jubileuszowych 90. dożynkach, prezydent życzył im, aby byli zadowoleni ze swojej pracy, z tego, jak są traktowani i z tego, by cały polski naród traktował ich trud z szacunkiem - tak jak szanuje go on sam, jako prezydent Rzeczypospolitej. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu