przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 27 września 2016

Prezydent Andrzej Duda uczcił zamordowanych przez UB żołnierzy

  |   Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie wieńca w miejscu kaźni na polanie "Hubertus" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Pamięć zamordowanych po wojnie przez UB partyzantów, m.in. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek, uczcił we wtorek na polanie śmierci nieopodal wsi Barut (Opolskie) prezydent Andrzej Duda. Zobacz także: "Najważniejszym zadaniem władz jest podniesienie poziomu życia w Polsce"

 

Na polanie śmierci k. Barutu, nazywanej też uroczyskiem Hubertus czy Śląskim Katyniem, prezydent w milczeniu złożył kwiaty. Co roku w ostatnią sobotę września odbywają się tam uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające ofiary zbrodni komunistycznej, popełnionej we wrześniu 1946 r. przez UB.

 

To - według dotychczasowych ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej - jedno z miejsc kaźni żołnierzy oddziału „Bartka”. Innymi są Stary Grodków na Opolszczyźnie oraz nieustalona wciąż miejscowość na terenie b. powiatu opolskiego.

 

Oddział „Bartka” był największym antykomunistycznym ugrupowaniem na Górnym Śląsku i w Beskidach. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.