przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 października 2016

"Wszyscy chcemy Europy Ojczyzn, ale nie wyobrażamy sobie swoich Ojczyzn bez Europy"

  |   Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają w Rzeszowie o bezpieczeństwie rynku gazu (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają w Rzeszowie o bezpieczeństwie rynku gazu (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają w Rzeszowie o bezpieczeństwie rynku gazu (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szewczowicz (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent Andrzej Duda i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szewczowicz (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Konferencja na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Miloš Zeman i Węgier János Áder spotkali się w sobotę w Rzeszowie, w drugim dniu szczytu Grupy Wyszehradzkiej (V4), by rozmawiać o bezpieczeństwie rynku gazu. Na zakończenie spotkania Prezydent RP dziękował za "dwa dni dobrych obrad".

 

 

- Nasze rozmowy dotyczyły tożsamości naszych krajów oraz tego, jaką wartość i drogę powinniśmy przyjąć. Lata komunizmu, przez które przeszły nasze Narody, spowodowały, że w naszych społeczeństwach jest duże pragnienie wolności. (...) Wszyscy chcemy Europy Ojczyzn i nie wyobrażamy sobie naszych Ojczyzn bez Europy. W najważniejszych sprawach chcemy mówić jednym głosem. 50 lat komunizmu doprowadziło nas do nędzy i wciąż to nadrabiamy – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej. - Pragniemy zachowania naszych wartości, ale i tworzenia wspólnoty europejskiej – podkreślił. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej

 

- Dziękuję Panom Prezydentom i Panu Przewodniczącemu Komisji Europejskiej za to spotkanie w Polsce, w moim kraju, w pięknym regionie podkarpackim. Mieliśmy dwa dni dobrych obrad. Wczoraj spotkaliśmy się w pałacu w Łańcucie. Rozmawialiśmy o ważnych sprawach dla naszych krajów – mówił Andrzej Duda. - Wymienialiśmy się różnego rodzaju inicjatywami, które są planowane lub będą wdrażane. Rozmawialiśmy o szansach zawodowych i kształceniu. Każdy przedstawił jak to wygląda w jego kraju. To było ciekawe i pouczające – opowiadał. 

 

- Grupa Wyszehradzka spełnia swoje zadanie wewnątrz UE. Udowodniliśmy, że możemy być inspiracją dla Unii, nawet możemy dokonywać korekt  mówił prezydent Czech Miloš Zeman w Rzeszowie, powołując się na przykład sporu dot. relokacji uchodźców w UE. Według prezydenta Czech Grupa Wyszehradzka wspiera ideę UE, która będzie bliżej obywateli, będzie mniej biurokratyczna i nie będzie kontrproduktywna. - Oczywiście odrzucam ataki wobec członków Wyszehradu, typu stanowiska ministra spraw zagranicznych Luksemburga, że Węgry powinny być wykluczone z UE. To jest przejaw pewnej arogancji, na który żaden z ministrów nie powinien sobie pozwolić  dodał. Zobacz także: "Grupa Wyszehradzka razem może więcej"

 

- O wadze współpracy w ramach V4 mówił w swoim wystąpieniu na konferencji w Rzeszowie również prezydent Węgier János Áder. Przypomniał, że w tym roku mija 25 lat od powołania Grupy, którą stworzyły państwa dążące do wolności. - Dziś stawką nie jest wolność (jak przed 25 laty), lecz bezpieczeństwo: bezpieczeństwo naszych państw, czwórki Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej. Jestem zdania, że w tej kwestii również potrzebujemy tak samo konsekwentnego działania w następnych miesiącach, latach, jak wykazaliśmy się konsekwentnym dążeniem do wolności ocenił.

 

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się również w kwestii uchodźców. - Nie ma zgody na żadne kwoty i przymusowe przesiedlanie uchodźców. Nikt nie będzie do Polski pociągami przywoził uchodźców. Co mają z nimi zrobić polskie władze? Zamknąć ich? Jeżeli uchodźcy będą mieli pełną swobodę przemieszczania, jak im się to należy, to będą mieli w każdej chwili prawo z Polski wyjechać. Granice są otwarte. I zrobią to, a my nie będziemy ich powstrzymywać, bo każdy obywatel u nas zachowuje swoje prawa  podkreślił. 

 

Prezydent RP przypomniał, że premierzy V4 zaproponowali na forum Rady Europejskiej, żeby przyjąć politykę elastycznej solidarności w zakresie rozwiązywania kryzysu migracyjnego. - Ten głos spotkał się z aprobatą, przede wszystkim ze strony Komisji Europejskiej. To pokazuje, że także i sposób myślenia i patrzenia na tę sprawę polityków na zachodzie Europy się zmienia  powiedział.
 

Bezpieczeństwo rynku gazu

 

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę rano z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Maroszem Szewczowiczem, który był gościem zorganizowanej w Rzeszowie sesji plenarnej "Bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – regulacje, połączenie, dywersyfikacja dostaw". Uczestniczyli w niej także m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, a także europoseł Tomasz Poręba. Zobacz także: Wystąpienie inaugurujące I sesję plenarną Szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

 

- Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie. Sprawnej to znaczy takiej, która rzeczywiście zapewni konkurencyjność dostaw, a tym samym rzeczywistą dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Europy  powiedział Andrzej Duda.

 

Jak dodał, strona polska podczas spotkania podnosiła, że konieczna jest dywersyfikacja dostaw i poszukiwanie nowych źródeł. Tym poszukiwaniem nowych źródeł jest  jak podkreślił prezydent  zrealizowany przez Polskę gazoport w Świnoujściu, który umożliwia dostawy gazu skroplonego LNG z różnych źródeł na całym świecie. - Jest pełna konkurencyjność, jeżeli chodzi o ceny i terminy dostaw. Jest konieczna i uzasadniona budowa nowego gazociągu z szelfu norweskiego poprzez Danię do Polski, abyśmy również od dostawcy norweskiego mogli otrzymywać gaz do Polski – mówił Prezydent RP. - Dyskutowaliśmy na te tematy bardzo wnikliwie. (...) Dziękuję za wszystkie głosy, które padły na poszczególnych sesjach w bardzo przyjacielskiej atmosferze, co potwierdza doskonałą współpracę nas jako prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej  zaznaczył.
 

Miloš Zeman zaznaczył, że kraje V4 mają wspólne interesy w polityce energetycznej. Wymienił przykład interkonektora gazowego pomiędzy Polską i Czechami. Podziękował również Andrzejowi Dudzie za wsparcie dla swojego "marzenia", którym jest budowa kanału Dunaj-Odra.

 

- Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł, nie możemy być uzależnieni tylko od gazu rosyjskiego – powiedział prezydent Słowacji Andrej Kiska. Dodał, że kraje V4 nie popierają budowy Nord Stream 2. Ważne są według niego działania Polski z terminalem LNG, gaz z Norwegii, ale także dyskusja jak ściągnąć gaz z Azerbejdżanu. Zauważył, że w rozmowach o energetyce we wszystkich "podstawowych punktach" panowała zgoda.


O tym, że dywersyfikowanie źródeł energii i utrzymanie niezależności energetycznej jest strategicznym priorytetem dla tego regionu mówił również Marosz Szewczowicz. - W takim znaczeniu, aby każdy kraj miał przynajmniej trzy różne źródła gazu – zaznaczył. - Odbyliśmy bardzo szczegółowe dyskusje dotyczące tego, jak osiągnąć ten cel, czy poprzez nową infrastrukturę, która będzie wybudowana – rurociąg z Norwegii poprzez Danię do Polski, czy lepsze wykorzystanie terminalu LNG w całej Europie. Widzieliśmy jak Kłajpeda zmieniła w sposób dramatyczny ceny energii dla Litwy, jak ważne stało się Świnoujście, jeżeli chodzi o ustanawianie poziomu cen na gaz i czego możemy oczekiwać po tym, kiedy terminal na wyspie Krk w Chorwacji zostanie wybudowany – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej.


- Zaproponowałem – i Panowie Prezydenci wsparli ten pomysł – aby zwołać konkretną dyskusję z udziałem ekspertów dotyczącą lepszej integracji formatu wyszehradzkiego. Wtedy zastanowimy się, jakie powinny być przepływy gazu, jakie są najlepsze terminy, jakie są potrzebne inwestycje, aby lepiej połączyć infrastrukturę energetyczną – wyliczał Marosz Szewczowicz.


Ważnym tematem była pomoc dla Ukrainy. - Muszę podkreślić silne wsparcie dla procesu reform na Ukrainie, ten proces jest bardzo ważny. Ważne jest kontynuowanie pozytywnych zmian w sektorze energetycznym na Ukrainie. Bardzo ważne jest ukończenie tworzenia niezależnego regulatora. Bardzo ważne jest wprowadzanie zmian i tworzenie nowego prawa energetycznego. Konieczne są kolejne kroki, jeżeli chodzi o Naftogaz i wprowadzanie tam nowych rozwiązań. Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę, pozostanie bardzo ważną trasą, dostępną również w roku 2019. Ponieważ jest to strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej. To ważna część procesu dywersyfikacji naszej strategii rynku gazu w Europie – mówił Marosz Szewczowicz.
 

Sobota jest drugim i ostatnim dniem spotkania prezydentów państw grupy V4.

 

W piątek w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej obradowali podczas dwóch sesji plenarnych. Pierwsza była poświęcona strategicznym wyzwaniom polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Z kolei druga sesja dotyczyła polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej.

 

Także w piątek prezydenci Andrzej Duda, Andrej Kiska, Miloš Zeman i János Áder wspólnie zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta.

 

(inf. własna/PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.