Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 25 listopada 2016

Prezydenci Polski i Słowacji zwiedzili w Krakowie „Koszycką modernę”

  |   "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) "Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz z goszczącym w Krakowie prezydentem Słowacji Andrejem Kiską zwiedzili w piątek wystawę „Koszycka moderna”.
 
Szefowie państw ocenili, że wystawa zbliża Polskę i Słowację oraz pokazuje bliskość kulturową obu krajów. Andrzej Duda i Andrej Kiska są patronami wystawy „Koszycka moderna”, czynnej jeszcze do niedzieli w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.
 
Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda z wizytą oficjalną na Słowacji Po obejrzeniu ekspozycji prezydenci rozmawiali z dyrektorem MCK, prof. Jackiem Purchlą, który równocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Pytani przez profesora o wrażenia z wystawy obaj podkreślali, że wystawa zbliża Polskę i Słowację.
 
- Każdy, kto zobaczy tę wystawę, widzi ewidentną bliskość kulturową, która jest wyraźnie widoczna w tych obrazach – mówił Andrzej Duda.
Zwrócił uwagę, że miejsca prezentowane na obrazach w MCK nawiązują pod różnymi względami, chociażby architektonicznymi, do Krakowa, Lwowa i małych małopolskich miasteczek, często zwanych galicyjskimi, takich jak chociażby Stary Sącz.
 
- Tak jak powiedział pan profesor (Purchla) w trakcie zwiedzania wystawy, ona wspaniale pokazuje to, co dzisiaj nazywamy wspólnotą wyszehradzką, bo to są artyści czescy, słowaccy, węgierscy, polscy. Rzeczywiście na tej wystawie to jest niezwykle widoczne – zauważył prezydent Duda. W jego ocenie, wystawa jest bardzo ciekawa, ponieważ pokazuje wspólnotę kulturową krajów obecnej Grupy Wyszehradzkiej z początków XX w.
 
Andrej Kiska podziękował MCK za pokazanie "kawałka Słowacji" w mieście, w którym urodził się jego kolega Andrzej Duda. - Dziękuję za to, że udało nam się zbliżyć nie tylko kraje, ale również ich mieszkańców – powiedział prezydent Słowacji.
 
Zobacz także: Spotkanie Prezydentów Polski i Słowacji Podkreślił, że Polska jest największym, należącym do UE, sąsiadem Republiki Słowacji. Jak zaznaczył, z polskim prezydentem często rozmawia o „różnych sprawach”, gospodarczych, o współpracy energetycznej, ale - jak dodał - „Koszycka moderna” pokazuje kulturę i historię, które łączą oba kraje.
 
"Koszycka moderna" w MCK to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona temu zjawisku artystycznemu. Koszycka moderna jako nurt rozwinęła się na Słowacji w latach 20. XX w. W pracach artystów różnych nacji, którzy tworzyli w Koszycach, odnaleźć można m.in. elementy symbolizmu, ekspresjonizmu i kubizmu. Artyści ci chętnie wykorzystywali temat miasta (motyw kawiarni, sportu czy industrializacji), podejmowali wątki o charakterze społecznym, egzystencjalnym, a także snuli wizje na temat przyszłości człowieka. Na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury jest prawie 80 prac malarskich i graficznych pochodzących ze zbiorów publicznych i prywatnych z Koszyc, Bratysławy i Preszowa. (PAP)
Poleć znajomemu