Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 stycznia 2017

W Cieszynie Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej

 

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie. - Pokoju i dobra potrzebuje każdy człowiek, zadaniem nas - ludzi wierzących - jest, aby je nieść i sobie nawzajem okazywać - mówił do zgromadzonych Prezydent RP.

 

Przemawiając na cieszyńskim rynku prezydent Andrzej Duda gratulował i dziękował twórcom Fundacji Orszaku Trzech Króli, którzy - jak powiedział - odnowili tradycję ich organizacji w Polsce. - Zrobili wielką rzecz, ponieważ było to potrzebne wszystkim nam - ta inicjatywa rozeszła się po całym kraju - ocenił, dodając, że w ostatnich latach orszaki odbywały się w około 300 miejscowościach, a w tym roku przeszły przez około 500 miejscowości.

 

Według prezydenta, w ten sposób udało się stworzyć „wspólnotę ludzi cieszących się ze świąt Bożego Narodzenia”. Nawiązując do tegorocznego hasła orszaku - franciszkańskiego zawołania „Pokój i Dobro”, prezydent ocenił, że są to wartości, których potrzebuje każdy człowiek. - Jest zadaniem nas, ludzi wierzących, aby ten pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać - zaznaczył.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Cieszyn jest miastem wielu kultur, żyje tam bowiem nie tylko wspólnota katolicka, ale także liczna społeczność ewangelicka. W tym kontekście prezydent przypomniał, że Kościół Ewangelicko-Augsburski w 2017 r. świętuje 500-lecie reformacji.

 

Na koniec, duchownym i wszystkim wierzącym, prezydent życzył „wspaniałego 2017 roku” – „aby był nie tylko głębokim przeżyciem duchowym, ale także by był to dobry rok w rodzinach, wspólnotach i miejscach pracy i aby Pan Bóg błogosławił wszystkim w 2017 roku”.

 

W orszaku, mimo trzaskającego mrozu, uczestniczyły setki wiernych, którzy na rynek przyszli w pochodach z cieszyńskich parafii. Tutaj Królowie: Kacper, symbolizujący Europę, Melchior – Azję, Baltazar – Afrykę, złożyli dary Jezusowi. W postacie Mędrców wcielili się przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych.

 

Na scenie ustawionej na rynku prezentowano jasełka. Zorganizowano też konkurs dla dzieci na najpiękniejsze przebranie związane z historią o narodzinach Jezusa. Nagrody osobiście wręczał Prezydent RP z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Mieszkańcy kolędowali. Mogli się też posilić regionalnymi przysmakami. Zorganizowano kiermasz rękodzieła.

 

Uroczystość na rynku poprzedziła msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej w XIII-wiecznym cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel, który dokładnie trzy lata temu przyjął sakrę biskupią.

 

Duchowny w homilii mówił o haśle, które przyświeca orszakowi: „Pokój i Dobro”. "Tego bowiem pragniemy dla świata, a przede wszystkim dla Ojczyzny, od Cieszyna po Hel i od Zgorzelca po Brześć nad Bugiem" – podkreślił. Przypomniał zarazem, że to pozdrowienie pochodzi od św. Franciszka, który zapoczątkował budowanie szopki na Boże Narodzenie.

 

- Biegnijmy więc w naszym orszaku, głosząc światu: pokój i dobro! Biegnijmy tak, by inni przejęli się tym zawołaniem i życzeniem zarazem. By w naszej Ojczyźnie i w całym świecie zapanował „pokój ludziom dobrej woli” oraz dobro przyniesione przez przyjście na świat Jezusa – mówił bp Roman Pindel.

 

Dodał, że „dziś wszyscy chcą być królami”. - Każdy ubiera koronę - i małe dziecko, i dorosły, i starszy! (…) Gdy dotrzemy do miejsca, które będzie wyglądało jak (…) Betlejem, wraz z innymi królami oddamy pokłon Jezusowi i ogłosimy światu, że zbawienie dotarło także tutaj, do Cieszyna, do nas i do naszych bliskich. Ten, który dla nas się narodził w Betlejem, chce być blisko nas, by pokazać, jak bardzo jesteśmy kochani przez dobrego Boga – powiedział.

 

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszły one ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para Prezydencka wzięła w nich udział po raz drugi. Rok temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

 
(PAP) 
  |   Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent przemawia w czasie Orszaku Trzech Króli w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Obchody Święta Objawienia Pańskiego w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Orszak Trzech Króli z udziałem Pary Prezydenckiej w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Prezydent Andrzej Duda w Cieszynie (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu