Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 stycznia 2017

Prezydent honorowym obywatelem Wolbromia

  |   Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela miasta Wolbromia. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu Prezydent RP złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (fot. Andrzej Szełęga) W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu Prezydent RP złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (fot. Andrzej Szełęga) Pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (fot. Andrzej Szełęga) Pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (fot. Andrzej Szełęga) Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela miasta Wolbromia. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela miasta Wolbromia. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela miasta Wolbromia. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Nadanie Prezydentowi RP tytułu Honorowego Obywatela miasta Wolbromia. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Wystąpienie Prezydenta RP. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Wystąpienie Prezydenta RP. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Wystąpienie Prezydenta RP. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Występ artystyczny Występ artystyczny Występ artystyczny Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Zwiedzanie przez Parę Prezydencką nowej sali kinowej w Domu Kultury Zwiedzanie przez Parę Prezydencką nowej sali kinowej w Domu Kultury Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu Wizyta Pary Prezydenckiej w Wolbromiu

Prezydent Andrzej Duda w piątek w Wolbromiu (małopolskie) odebrał tytuł honorowego obywatela tego miasta.

 

Zobacz także: Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Wizytę w województwie małopolskim Prezydent RP rozpoczął od uczczenia ofiar Holokaustu. Andrzej Duda złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie. 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Ofiary Holokaustu uczczono także w Warszawie pod Pomnikiem Bohaterów Getta.Wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożyła Urszula Doroszewska, Doradca Prezydenta RP. 

 

Po południu w Wolbromiu Para Prezydencka spotkała się z samorządowcami. Następnie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

 

- Wielkim zaszczytem jest to, że w sposób symboliczny przyjmujecie mnie państwo do swojej społeczności - powiedział prezydent, odbierając tytuł honorowego obywatela tego miasta.

 

 

- To dla mnie ogromne przeżycie. Miasto tak mocno wpisane w historię Polski, w historię Małopolski od prawie 700 lat, nadaje mi tytuł honorowego obywatela. Ale przede wszystkim jestem bardzo wzruszony tym, że to państwo mi go nadajecie, że tym samym przyjmujecie mnie państwo do swojej społeczności, do społeczności wolbromian - mówił prezydent. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu

 

Zaznaczył, że gdy w przeszłości odwiedzał miasto jako poseł dobrze czuł się w tworzonej przez mieszkańców atmosferze dobra, sympatii, poważnego podejścia do spraw ważnych dla Wolbromia.

 

Prezydent podkreślił, że miasto w swojej 700-letniej historii z uporem odradzało się za każdym razem m.in. po zniszczeniach potopu szwedzkiego, pożarach, szkodach wyrządzonych przez epidemię cholery.

 

- Dlaczego? Dlatego, że państwo tacy jesteście. Z pokolenia na pokolenie nie opuszczacie swojej ziemi, swojego miasta. Jest może wiele miejsc w Polsce i na świecie, w których może żyłoby się wygodniej. A jednak jesteście tutaj cały czas i jeśli coś się zniszczy to to naprawiacie z uporem, zdecydowanie - powiedział prezydent Duda.

 

O mieszkańcach Wolbromia mówił, że są "niezwykle rodzinni, życzliwi, pracowici, zaradni". - To są wspaniałe cechy. To cechy, które powodują, że ludzie osiągają sukces, nawet jeżeli są przeciwności losu - powiedział prezydent.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej Wolbromia Dariusz Gorgoń przypomniał, że uchwała dot. przyznania tytuł honorowego obywatela Wolbromia Andrzejowi Dudzie została podjęta 28 maja 2015 r. Podkreślił, że przed objęciem funkcji głowy państwa Andrzej Duda nie raz bywał na sesji wolbromskiej rady miejskiej czy na uroczystościach w mieście.


- Przyjeżdżając do Wolbromia spotykał się pan z mieszkańcami. Dla nich wygłosił pan otwarty wykład poświęcony pamięci prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego. Bywał pan w Wolbromiu jako osoba publiczna, znajdowało się tu również pana biuro poselskie. Bywał pan również jako osoba prywatna, ze swoją rodziną, uznając nasze miasto za miejsce, gdzie można wypocząć po trudach intensywnej, publicznej działalności - powiedział Gorgoń w laudacji.


Podziękował prezydentowi za przyjęcie tytułu honorowego obywatela Wolbromia. (PAP, inf. własna) 

Lokalizacja

Poleć znajomemu