przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 lutego 2017

"Zbigniew Romaszewski był człowiekiem wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości"

  |   Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda i Zofia Romaszewska Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach Uroczyste otwarcie ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach. Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda i Zofia Romaszewska Uroczystość otwarcia ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach z udziałem Prezydenta RP Uroczystość otwarcia ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach z udziałem Prezydenta RP W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach Prezydent RP obejrzał obraz El Greco „Ekstaza Św. Franciszka”. W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach Prezydent RP obejrzał obraz El Greco „Ekstaza Św. Franciszka”. Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Spotkanie z kadrowiczami Pogoni Lwów w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach. Złożenie wieńca pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Siedlcach. Złożenie wieńca pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
- Zbigniew Romaszewski w czasach, gdy było to naprawdę niebezpieczne, czynnie walczył o prawa człowieka, o godność i elementarną sprawiedliwość - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Siedlcach.
 
Prezydent RP wziął udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego, opozycjonisty z czasów PRL, wieloletniego senatora i wicemarszałka Senatu. Złożył również wieniec pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w tym mieście, odwiedził Muzeum Diecezjalne i spotkał się z kadrowiczami Pogoni Lwów. 
 
- Bardzo dziękuję za ten gest pamięci, jakim jest nadanie temu rondu imienia pana marszałka Zbigniewa Romaszewskiego - mówił prezydent w Siedlcach. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP z okazji uroczystości otwarcia ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego w Siedlcach
 

 
Jak podkreślał, Zbigniew Romaszewski był człowiekiem wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości, który "od swoich zupełnie młodych lat, od lat 60., kiedy było to naprawdę niebezpieczne, czynnie walczył o prawa człowieka, o godność człowieka, o elementarną sprawiedliwość".
 
W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy marszałek Zbigniew Romaszewski byłby szczęśliwy, widząc wysiłki i starania, by państwo było sprawiedliwe. - Aby ci, którzy powinni - byli karani, aby ci, którzy powinni - byli ścigani, aby nie było takich, którzy są nietykalni - mówił prezydent. Zobacz także: "Trzeba szukać tego co wspólne"
 
- Byłby zadowolony z państwa, w którym wszyscy mają być traktowani tak samo - jednakowo traktowani przez prokuraturę i przez sądy - dodał.
 
- To jest jedno z tych najważniejszych oczekiwań, które - wierzę w to głęboko - zostanie wreszcie zrealizowane - podkreślił Andrzej Duda.
 
Zaznaczył, że Siedlce rozwijają się także dzięki dziesięcioleciom pracy Zbigniewa Romaszewskiego. - Dlatego powinien mieć tu swoje miejsce i dziękuję, że od dzisiaj będzie je miał - mówił do prezydenta miasta i mieszkańców.
 
Zdaniem prezydenta wiele jeszcze jest w kraju do zrobienia, ale jest przekonany, że to dzieło, "które w zasadzie przez całe swoje życie prowadził, któremu służył pan marszałek Zbigniew Romaszewski jest kontynuowane i będzie dokończone".
 
- I będzie taka Polska, na która pan marszałek Zbigniew Romaszewski będzie mógł patrzeć z nieba z uśmiechem - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
 

Zmarły w 2014 roku wybitny działacz opozycji w PRL i wieloletni senator w czasach III RP - Zbigniew Romaszewski, w latach 80. wspierał miejscową „Solidarność”, przyczyniając się między innymi do stworzenia podziemnego radia.

 

Zbigniew Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i „S”. Wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Był więziony od 1982 r. do 1984 r., sądzony w procesach twórców Radia „Solidarność” i KSS KOR.

 

Był wieloletnim senatorem, sprawującym mandat nieprzerwanie od 1989 do 2011 r. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego. W 2013 r. Zbigniew Romaszewski został honorowym obywatelem Warszawy.

 

(Inf. własna/PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.