Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 24 marca 2017

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał w piątek po południu prezydenta Węgier Jánosa Ádera na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie rozpoczęły się obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do soboty.

 

Na Zamku odbyło się spotkanie Par Prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji Polski i Węgier pod przewodnictwem głów państw. Po rozmowach prezydenci Andrzej Duda i János Áder spotkali się z mediami.

 

Okazją do wizyty Jánosa Ádera w Polsce są obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Odbywają się one naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów. W tym roku wybór padł na Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

 

 

 

 
- Nasze narody patrzą z optymizmem w przyszłość Europy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej. - Poparcie dla jedności europejskiej zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest bardzo wysokie. Jest dla nas oczywiste, że chcemy, aby Unia Europejska istniała; chcemy, aby jak najlepiej się rozwijała - podkreślił.
 
- Chcemy, aby ten wspólny rynek, który przynosi tak wiele korzyści, nie tylko naszym krajom jako całości, ale także naszym obywatelom (...), żeby on jak najdłużej istniał - dodał Prezydent RP.
Nawiązał też do unijnego szczytu, który rozpocznie się w sobotę i podczas którego ma zostać podpisana Deklaracja Rzymska.
 
- Nasze rządy, władze Polski i Węgier, w ramach współdziałania Grupy Wyszehradzkiej ustaliły wspólną deklarację, jako wkład do Deklaracji Rzymskiej, która jutro będzie podejmowana przez Radę Europejską. To pokazuje, że nasze spojrzenie na przyszłość UE, jako krajów Grupy Wyszehradzkiej, jako Polski i Węgier, jest jedno, jest wspólne i wpisuje się w to, co nie tylko dla nas, ale dla całej Europy jest tak ważne - potrzebę utrzymania jedności w ramach UE - podkreślił Andrzej Duda.
 
Terroryzm jest elementem sytuacji kryzysowej w Europie, wymaga współdziałania na całym szeregu płaszczyzn; konieczne są korekty polityki działania w związku z imigrantami, którzy do Europy cały czas przybywają - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o walkę z terroryzmem w kontekście ostatnich ataków w Londynie. CZYTAJ WIĘCEJ
 
- To bardzo dobra inicjatywa, bardzo ją wspieram - podkreślił prezydent Węgier János Áder pytany przez dziennikarzy o inicjatywę budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego Budapeszcie.
 
 

 

Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

 

Po spotkaniu na Zamku Królewskim pary prezydenckie wzięły udział w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Podczas gali przekazana została flaga Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miastu Veszprem - gospodarzowi przyszłorocznych uroczystości. Odbył się też wspólny koncert piotrkowskich muzyków i muzyków Mosonmagyarovar - partnerskiego miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

  Zobacz także: „Oba nasze narody mają jedną naturalną ambicję: aby w Unii Europejskiej być równym pośród równych”

- Wierzę w to, że ta nasza dobra współpraca, także na przestrzeni gospodarczej (...), będzie się poprzez lata pogłębiała - mówił podczas gali prezydent Duda. - Wierzę w to także, że dzięki współpracy w ramach formatu tzw. Trójmorza, a więc współpracy państw Europy Centralnej, będziemy w stanie budować naszą wspólną zamożność także poprzez rozbudowę infrastruktury - dodał .
 
Poinformował też, że prezydent Węgier Jánosa Ádera zadeklarował, iż w "jego kalendarzu jest miejsce na szczyt Trójmorza we Wrocławiu 6 i 7 lipca 2017 r.". - Spotkamy się tam i będziemy rozmawiali o rozwoju infrastrukturalnym. Będziemy rozmawiali o wspólnej polityce państw Europy Środkowej w tym zakresie. Będziemy mówili o tym, czego potrzebujemy i jakie inwestycje mają być zrealizowane- wskazał prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, podczas tego szczytu mają być poruszane też kwestie tego, czego potrzebują nasi przedsiębiorcy.
 
W trakcie przemówienia Prezydent RP zwrócił też uwagę, że nasze narody mają jedną "absolutnie naturalną ambicję". "Ambicję tego, aby w Unii Europejskiej być równym pośród równych. Aby Unia Europejska była unią wolnych narodów i wolnych państw". - Z tego się ogromnie cieszę, że tutaj stanowisko Polski i stanowisko Węgier jest takie samo - dodał. 
 
 

 

 

W sobotę na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej prezydenci Polski i Węgier odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą węgierskiemu skoczkowi spadochronowemu i wynalazcy Eugeniuszowi Sziklayowi.

 

Porucznik Eugeniusz Sziklay był pilotem armii austro-węgierskiej. Wspólnie z Aurelem Biju skonstruował nowatorski spadochron "Prometo", w którym do wypełniania czaszy wykorzystana została mała butla ze sprężonym powietrzem. Wynalazek zaprezentowano po raz pierwszy w 1925 roku na pokazach lotniczych w Bukareszcie; 26 września 1925 r. Sziklaj poniósł śmierć podczas skoku ze spadochronem oddanego w Piotrkowie Trybunalskim. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

Prezydenckie pary wezmą też udział we mszy św. w klasztorze o. jezuitów, koncelebrowanej przez administratora Archidiecezji Łódzkiej biskupa Marka Marczaka oraz węgierskiego biskupa Seged-Csanad Laszlo Kiss-Rigo.

 

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zakończy koncert plenerowy, w którym wystąpi legendarna węgierska grupa Omega, znana ze światowego hitu "Dziewczyna o perłowych włosach". Muzycy z Węgier zapowiedzieli też wykonanie po polsku utworu "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Na scenie pojawi się też Michał Szpak z zespołem.

 

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez parlamenty obu państw w 2007 roku.

 
 
 
 
 
Program prasowy wizyty:
 
Piotrków Trybunalski,  24 marca 2017 (piątek)
 
Godz. 15.00   Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RW z Małżonką
                         Zamek Królewski
                      
Godz. 15.15   Spotkanie Par Prezydenckich
                          Zamek Królewski
 
Godz. 15.30   Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta RW
                          Zamek Królewski
 
Godz. 16.15    Wypowiedzi Prezydenta RP i Prezydenta RW dla mediów
                           Zamek Królewski
 
Godz. 17.30   Udział Par Prezydenckich w Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
                          Miejski Ośrodek Kultury
                          Wystąpienie Prezydenta RP i Prezydenta RW
                         
 
 
Piotrków Trybunalski,  25 marca 2017 (sobota)
                       
Godz. 11.00    Uroczystość odsłonięcia przez Prezydenta RP i Prezydenta RW tablicy pamiątkowej poświęconej Eugeniuszowi Szyklayowi – pilotowi i pionierowi spadochroniarstwa
                            Lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej
                            Wystąpienie Prezydenta RP i Prezydenta RW
                         
 
Godz. 12.30   Msza Święta z udziałem Par Prezydenckich
                           Klasztor  o. Jezuitów
 
  |   Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oczekują na Parę Prezydencką Węgier Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder z Małżonkami, Agatą Kornhauser-Dudą i Anitą Herczegh na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczęły się na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Pierwsze Damy Agata Kornhauser-Duda i Anita Herczegh na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda z węgierską Pierwszą Damą Anitą Herczegh na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Koncert piotrkowskich muzyków i muzyków z Mosonmagyarovar Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Koncert muzyków z Piotrkowa i z Mosonmagyarovar Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Koncert muzyków z Piotrkowa i z Mosonmagyarovar Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Koncert muzyków z Piotrkowa i z Mosonmagyarovar Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder z Małżonkami na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder z Małżonkami na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder z Małżonkami na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim Prezydent Andrzej Duda i prezydent János Áder z Małżonkami Agatą Kornhauser-Dudą i Anitą Herczegh na obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie

Lokalizacja

Poleć znajomemu