przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 kwietnia 2017

Prezydent z wizytą w Rudzie Śląskiej

  |   Prezydent Andrzej Duda złożył hołd ofiarom katastrof górniczych Prezydent Andrzej Duda złożył hołd ofiarom katastrof górniczych Prezydent Andrzej Duda złożył hołd ofiarom katastrof górniczych Prezydent Andrzej Duda złożył hołd ofiarom katastrof górniczych Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent Andrzej Duda na wystawie poświęconej Janowi Karskiemu Prezydent w Rudzie Śląskiej Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z samorządowcami z Rudy Śląskiej Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z samorządowcami z Rudy Śląskiej Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Prezydent Andrzej Duda w Rudzie Śląskiej Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy Na prezydenta Andrzeja Dudę w Rudzie Śląskiej czekali mieszkańcy

Polityka państwa ma zachęcać do budowania rodzin. Nie rodziny "dwa plus jeden", ale "dwa plus trzy", "dwa plus cztery" i więcej – mówił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się we wtorek z mieszkańcami Rudy Śląskiej.

 

Prezydent przypomniał, że zobowiązał się dbać o polską rodzinę. Zobowiązanie to zostało zrealizowane jako program 500 plus oraz poprzez obniżenie wieku emerytalnego, które zacznie obowiązywać w 2017 r.

 

Zmiany prospołeczne i prosocjalne są realizowane - podkreślał prezydent, który w tym kontekście wymienił programy m.in.: podwyższenie płacy minimalnej, ustanowienie minimalnej płacy godzinowej, "system leków dla seniorów - 75 plus" oraz przygotowywany program Mieszkanie Plus.

 

 

Zdaniem prezydenta nadszedł czas, by wyciągnąć rękę do tych, którzy nie dostali jeszcze szansy w wystarczającym stopniu. "Polityka ma służyć młodym - to oni są naszą szansą" – podkreślił.

 

Zadniem prezydenta polityka państwa ma służyć zachęcie, by budować rodziny, nie "dwa plus jeden, ale rodziny dwa plus trzy, dwa plus cztery i więcej". "Bo to jest w interesie polskiego państwa i polskiego społeczeństwa. To jest także w interesie naszego rozwoju w Unii Europejskiej, żebyśmy tutaj się rozwijali i abyśmy nie wyjeżdżali za granicę, a ci, którzy za nią wyjechali, aby tutaj wrócili. To jest moje wielkie dążenie i dążenie obecnego rządu" - podkreślał Andrzej Duda.

 

Prezydent zwrócił też uwagę, że bezrobocie w Rudzie Śląskiej (znacznie niższe niż w innych rejonach Polski, na poziomie nieco ponad 5 proc.) to świadectwo sukcesu mieszkańców, ich gospodarności. "To świadectwo tego, jak potraficie inwestować i się tutaj rozwijać. Bo to przecież zasługa także tutejszego drobnego i średniego biznesu, tych którzy tutaj dają pracę" - podkreślał prezydent.

 

 

 

 

Odnosząc się do podpisanej wcześniej w Katowicach ustawy metropolitalnej, prezydent wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do rozwoju regionu, a co za tym idzie - do rozwoju Polski. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać tam 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Zobacz także: Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego z podpisem Prezydenta RP

"Przez wiele lat czy ostatnich dziesięcioleci po '89 r. mówiło się, że cała Polska tylko ze Śląska korzysta, że ze Śląska się czerpie, ale tak naprawdę Śląsk niczego nie otrzymuje. Ta ustawa ma prowadzić do tego, że Śląsk wreszcie zacznie otrzymywać" - powiedział Andrzej Duda, podając m.in. ułatwienie prowadzenia tam działalności biznesowej czy rewitalizację poprzemysłowych obszarów - przekształcanie ich w nowoczesne zakłady lub tereny przyjazne dla mieszkańców.

 
Samo miasto - Rudę Śląską - prezydent nazwał "kwintesencją tej części Śląska i tego metropolitalnego zarzewia", które polega na tym, że "kilka miejscowości zbiera się razem po to, by współtworzyć lepszą przyszłość".
 
"To właśnie zakłada ta podpisana ustawa, że gminy, miasta, Górnego Śląska i części Zagłębia będą ze sobą razem współpracowały, szukając dla siebie najlepszej drogi do rozwoju, wspólnie układając strategie, wspólnie planując po to, by w jak najlepszym stopniu się rozwijać i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Żeby Śląsk, ten Górny Śląsk, przemysłowy Śląsk, tak mocno wrośnięty w polską tradycję przemysłu, czy w ostatnich dziesięcioleciach tradycję biznesu, rozwijał się, odradzał się w tym, co najlepsze" - podkreślił prezydent.
 
Chodzi też o to, dodał, by łączyć szanse na realizację zawodową i biznesową, z szansą na samorealizację, a także realizację "osobistą, życiową".
 

Swoją wizytę w Rudzie Śląskiej prezydent Andrzej Duda rozpoczął od upamiętnienia ofiar katastrof i wypadków w kopalnia Halemba na miejscowym cmenatrzu. Według oficjalnych danych od początku istnienia tej kopalni zginęło ok. 200 osób.

 

Na tej nekropolii  znajdują się także tablice upamiętniające ofiary wojen i represji w XX wieku. 

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda pojechał następnie do Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, co nie znalazło się w pierwotnym planie wizyty.  Zwiedził wystawę poświęconą legendarnemu kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego i wpisał się do księgi pamiątkowej. 

Jan Karski w latach II wojny światowej dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak rezultatów. Po wojnie pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

 

Za wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Andrzej Duda przebywał we wtorek w województwie śląskim. W Katowicach podpisał ustawę o związku metropolitalnym dla tego regionu.

 (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.