przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 czerwca 2017

Wizyta prezydenta w Wielkopolsce

  |   Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej Kępna Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej Kępna oraz parlamentarzystami Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności lokalnej Kępna oraz parlamentarzystami Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Kępnie Wizyta Prezydenta RP w Kępnie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Wizyta prezydenta w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie Prezydent Andrzej Duda w Ostrzeszowie

Polacy będą mieli poczucie, że nowa konstytucja jest naszą konstytucją, bo została napisana według wskazówek obywateli – mówił prezydent Andrzej Duda w Kępnie. W Ostrzeszowie podkreślał, że to będzie konstytucja dla nowego pokolenia. 

 

Prezydent Anddrzej Duda odwiedził w poniedziałek Kępno i Ostrzeszów w Wielkopolsce. W obu miastach spotkał się z mieszkańcami.

 

  • Prezydent do mieszkańców Kępna: potraficie wziąć sprawy w swoje ręce

Podczas swojego wystąpienia na runku Kępna prezydent chwalił  mieszkańców za dbałość o porządek, co – jak zauważył -  jest cechą charakterystyczną Wielkopolan. - Dla mnie to jest taki wielki element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy i nawet jeśli będzie tak, że sąsiad z jakichś przyczyn nie mógł, to ja pójdę i sprzątnę też u niego, nie tylko żebym ja miał czysto, ale żebyśmy my mieli czysto. Ja bym chciał solidarnego Kępna, ale ja bym chciał, by to był element naszego solidarnego państwa, ja bym chciał, byśmy wszyscy zarażali się wzajemnie taką postawą – mówił Andrzej Duda.

 

- Ja Państwu, Wielkopolanom, ogromnie tego gratuluję, bo to tutaj jest, tego nie trzeba tu wprowadzać  - dodał prezydent.

 

Prezydent przypomniał też walkę, jaką prowadzili mieszkańcy Wielkopolski  w okresie zaborów, "z nadzieją na powrót do Polski". Także wtedy - zauważył – ważna tu była "praca organiczna i wspieranie się nawzajem". - "Kupuj u swojego" to było tutaj hasło niezwykle ważne, to jest coś, co tu, w Wielkopolsce było i nigdy nie zginęło. Bardzo Państwu za to dziękuję - mówił prezydent Duda.

 

- I teraz jesteście tu u siebie, jesteście wrośnięci w tę ziemię, niezależnie od tego, jak wiały wiatry historii mieszkaliście tutaj i budowaliście swój dobrobyt. I budujecie go nadal - podkreślił Prezydent RP.

 

 

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że w mieście nie ma bezrobocia.- To jest wasza wielka zasługa, ogromny sukces, właśnie wasz. Bo to nie jest zasługa państwa, to jest zasługa lokalnej przedsiębiorczości, pomysłowości i odwagi mieszkańców Kępna i okolic, że potraficie wziąć sprawy w swoje ręce, że potraficie zainwestować, uruchomić biznes, dać pracę innym, swoim sąsiadom, czy po prostu ludziom, którzy tej pracy szukają, bo chcą utrzymać rodzinę – podkreślał  Andrzej Duda.

 

Wyraził nadzieję, że aktywność mieszkańców Wielkopolski będzie wspierać program wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który - jak zaznaczył prezydent - "dąży do tego, by była wspierana drobna i średnia przedsiębiorczość".

 

Andrzej Duda podkreślił, że ma "wielki zaszczyt i wielką przyjemność", być świadkiem i uczestnikiem wprowadzania w Polsce wielu dobrych zmian. - Taką pierwszą dobrą zmianą, bardzo odczuwalną jest Program 500 Plus. Cieszę się, że Państwo z niego korzystacie, cieszę się, że wspiera on rodziny - mówił prezydent.

 

- Cieszę się także i dziękuję, że Kępno przystąpiło do programu Mieszkanie Plus i że pierwsze 30 mieszkań, tu, w Kępnie, w ramach tego programu niedługo będzie oddanych - dodał.

 

W jego ocenie, program Mieszkanie Plus ma być nie tylko szansą dla młodych rodzin, ale także szansą na powrót do Polski dla tych, którzy wyjechali z ojczyzny.

 

Prezydent podkreślił, że aby Polska w przyszłości dobrze i sprawnie się rozwijała, muszą zostać wyciągnięte "wnioski z błędów i niedociągnięć, które były". - Dlatego ogłosiłem, że będę chciał, aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne w sprawie nowej konstytucji, w sprawie kierunków rozwojowych - powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent chciałby, aby każdy z rodaków mógł się w tej kwestii wypowiedzieć. - Dzięki temu uzyskamy jeden efekt, który dla mnie, jako prezydenta wybranego przez naród jest ogromnie ważny. Polacy będą mieli poczucie, że nowa konstytucja jest naszą konstytucją, bo została napisana według wskazówek danych przez polskie społeczeństwo i obywateli – podkreślił prezydent Duda.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, dzięki temu nowa ustawa zasadnicza będzie konstytucją obywatelską. Jak mówił prezydent, „nie tylko przez obywateli zatwierdzoną w głosowaniu”, ale jej kierunki zostaną wyznaczone przez obywateli. Prezydent poprosił uczestników spotkania "o wsparcie w tym dziele" i zaapelował o udział w referendum. Prezydent chciałby, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r.

 

Podczas wizyty w Kępnie Prezydent RP spotkał się też w ratuszu z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządowych oraz parlamentarzystami. 

 

  • Prezydent w Ostrzeszowie: wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek

Po wizycie w Kępnie prezydent Andrzej Duda udał się do Ostrzeszowa. W czasie spotkania z mieszkańcami podkreślał, że to zawsze było polskie miasto, niezależnie od biegu historii. - Był nim właśnie dzięki wam, (...) to zawsze było polskie miasto, nawet w czasie zaboru pruskiego, nawet wtedy, kiedy Polski nie było na mapie, tutaj zawsze pamiętaliście o Polsce i zawsze kultywowaliście polskość - zwrócił się do mieszkańców, dziękując za taką postawę.

 

Prezydent zwrócił uwagę na solidarność mieszkańców Ostrzeszowa. - W moim przekonaniu to właśnie ta solidarność buduje pomyślność państwa. Chciałbym, aby w całej Polsce była tak rozumiana i tak budowana solidarność, żeby wszędzie tak dbano o tę małą ojczyznę, żeby poprzez to budować także tę wielką, czyli pomyślność Rzeczypospolitej - powiedział Andrzej Duda.

 

 

- Ja jako prezydent Rzeczypospolitej także staram się brać udział w budowie Rzeczypospolitej tej silnej, takiej, o jaką walczyły pokolenia naszych przodków i o jaką myśmy, współczesne pokolenia walczyli w 1989 roku - dodał.

 

Nawiązując do zamiaru rozpisania referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji, prezydent stwierdził, że uchwalona 20 lat temu konstytucja ma niedostatki. Jako przykład Andrzej Duda wymienił fakt, że nie uchroniła Polaków przed podwyższeniem wieku emerytalnego.

 

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, "okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny się kończy, czas na nową konstytucję". Dlatego - tłumaczył - chce, aby w przyszłym roku, na stulecie niepodległości zostało przeprowadzone referendum.

 

Prezydent Duda zaznaczył, że chciałby, aby konstytucja była konstytucją obywatelską, o której Polacy będą mogli powiedzieć, że "jest ich".  - To oznacza, że to obywatele muszą wyznaczyć jej kierunki - stwierdził.

 

- Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć - mówił.

 

Apelował o udział w referendum. - Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań - oświadczył prezydent.

 

Podkreślił, że wierzy, iż "nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej". - Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym - powiedział prezydent. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.