Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 sierpnia 2017

Para Prezydencka na obchodach 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

  |   Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda na Jasnej Górze Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda na Jasnej Górze Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda na Jasnej Górze Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy na Jasnej Górze Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Msza św. na klasztornych wałach na Jasnej Górze Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser- Duda na obchodach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornahauser-Dudą uczestniczyli w uroczystościach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Głównym punktem obchodów na Jasnej Górze była Msza święta. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię do zgromadzonych wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Papież Franciszek wygłosił specjalne przesłanie do Polaków. Wyemitowano je na początku Mszy.

 

W uroczystościach na Jasnej Górze wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wśród nich Prezydent RP z Pierwszą Damą, Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło i przedstawiciele rządu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski. 

 

W czasie Mszy św. wierni ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

Wśród złożonych darów ołtarza był ofiarowany przez Prezydenta RP i Pierwszą Damę psałterz.

 

Na jasnogórskich błoniach wierni zbierali się od rana i szczelnie wypełnili plac przed ołtarzem na klasztornych murach. Plac od północnej strony zamknęła scena, na której wieczorem rocznicowe uroczystości zwieńczył koncert "Jasna Góra - polska Kana”.

 

Obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbyły się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Koronacja Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. (PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu