Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 września 2017

"Potrzebna pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie"

  |   W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W piątek nad ranem z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W Wieluniu z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W Wieluniu z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej W Wieluniu z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Z udziałem Prezydenta RP odbyły się w piątek nad ranem w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. - Westerplatte jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza, Wieluń - symbolem niemieckiego bestialstwa - powiedział Andrzej Duda.

 

O godz. 4.40. w Wieluniu zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

 

 

- Początek największej wojny w dziejach świata, która pociągnęła za sobą też najwięcej ludzkich istnień, ma dwa wielkie symbole, oba w naszym kraju - powiedział prezydent.

 

Zobacz także: List Prezydenta RP do uczestników obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte - Jednym jest Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej, miejsce, które jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza (...), a drugim symbolem jest Wieluń, wasze miasto. Ale ono nie jest symbolem bohaterstwa, ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia, zwykłych, śpiących ludzi, bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu - mówił Andrzej Duda. ENGLISH VERSION >>>

 

 

 

Jak ocenił, dziś taki atak, jak ówczesne zbombardowanie Wielunia, "nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym".

 

Zobacz także: Wystąpienie prezydenta w czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu Prezydent podkreślił, że "pamięć ma znaczenie najistotniejsze". - Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był mordercą, trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem, i nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana - powiedział.

 

- Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie, kładzie grunt pod to wszystko, co daje możliwości budowy, a nie burzenia - dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił, "potrzebne jest w związku z tym także i zadośćuczynienie".

 

Prezydent wyraził nadzieję, że II wojna światowa stała się "lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, do czego prowadzi buta, do czego prowadzi nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo".

 

Andrzej Duda oraz delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli też kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym zburzoną synagogę oraz przed pomnikiem ku czci ofiar niemieckiego bombardowania.

 

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną. (Inf. własna/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu