Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 września 2017

Prezydent: Wielton dowodem pięknego rozwoju Wielunia

  |   Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton Prezydent Andrzej Duda w fabryce Wielton

Wielton, jedna z najlepszych polskich firm, jest dowodem pięknego rozwoju Wielunia, miasta zburzonego w 75 proc. i odbudowanego siłą ducha mieszkańców - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w miejscowej fabryce.

 

Zobacz także: "Potrzebna pamięć, przebaczenie i zadośćuczynienie" Prezydent zwiedził fabrykę oraz nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe największego w Polsce i jednego z czołowych w Europie producenta naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Podczas przemówienia, po spotkaniu z zarządem spółki Wielton S.A., Andrzej Duda podkreślił, że jego wizyta w Wieluniu związana jest z uroczystościami obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypominał, że Wieluń został zburzony w 75 proc., ale odbudował się "siłą ducha swoich mieszkańców i wolą istnienia" , a dziś pięknie się rozwija.

 

 

- Takim dowodem tego pięknego rozwoju Wielunia jest właśnie serce firmy Wielton, jednej z najlepszych polskich firm produkującej przede wszystkim naczepy i przyczepy do różnego rodzaju pojazdów. Firmy, która dzisiaj jest nie tylko firmą polską, ale jest już firmą o zasięgu światowym, która ma swoje zakłady we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Rosji, i rozpoczęła niedawno także ekspansję na rynek afrykański – mówił prezydent Duda.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA  >>

 

Zobacz także: Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Przypomniał, że przedsiębiorstwo otrzymało w 2016 r. nagrodę gospodarczą Prezydenta RP w kategorii "narodowy sukces". Zdaniem prezydenta, każdy, kto odwiedzi hale produkcyjne firmy w Wieluniu, zobaczy technologię, jaką firma pracuje wykorzystuje, ten dostrzeże, „że jest to rzeczywiście produkcja bardzo nowoczesna".

 

Andrzej Duda zaznaczył, że rozwój firmy jest przykładem postępu, na którym mu zależy. - Chciałbym, żeby w ten sposób rozwijały się polskie firmy, żeby się unowocześniały, automatyzowały, żeby wdrażały nowoczesne technologie – wyjaśnił prezydent.

 

Zwrócił uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to otwarte w zeszłym roku we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym inżynierowie prowadzą badania wytrzymałości produktów i rozwoju pod kątem innowacyjności.

 

Drugą ważną kwestią jest projekt współpracy z miejscowym zespołem szkół zawodowych. Efektem tego są klasy patronackie, których uczniowie są przygotowywani do pracy w fabryce.

 

Założony w 1996 r. Wielton S.A. należy do grona trzech największych producentów w swojej branży i jest w pierwszej dziesiątce na świecie. W ramach całej grupy firma zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. pracowników, w 1,4 tys. w Wieluniu. 200 inżynierów pracuje w otwartym w ubiegłym roku kosztem 22 mln zł pierwszym tego typu w kraju Centrum Rozwojowo-Badawczym przeznaczonym do specjalistycznego badania i testowania produktów. Wieluńska fabryka do tej pory wyprodukowała ponad 75 tys. naczep i przyczep. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu