przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 września 2017

Prezydent: Zadaniem Polski jest obrona wspólnoty wolnych narodów i równych państw

  |   Prezydent Andrzej Duda na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Szczecińskim - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - podkreślił prezydent Andrzej Duda - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - podkreślił prezydent Andrzej Duda - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - podkreślił prezydent Andrzej Duda - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - podkreślił prezydent Andrzej Duda II Ogólnopolski Kongres Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Szczecińskim - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - podkreślił prezydent Andrzej Duda Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Szczecińskim II Ogólnopolski Kongres Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Szczecińskim II Ogólnopolski Kongres Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Szczecińskim Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim Minister Krzysztof Szczerski na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim Minister Krzysztof Szczerski na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim Minister Krzysztof Szczerski na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na Uniwersytecie Szczecińskim

Unia ma szereg poważnych problemów przez które, mam nadzieję, uda się jej przejść z powodzeniem i nie wpłynie to na jakość życia jej obywateli i jej funkcjonowania - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sesji inauguracyjnej II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej”.

 

Kongres, który potrwa do piątku, jest organizowany przez Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas uroczystego otwarcia II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki w Szczecinie W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że dla Polaków "ład oparty na współpracy wolnych i równych narodów jest bezalternatywny".  - Tylko w takim porządku jesteśmy w stanie swobodnie, pokojowo realizować nasz potencjał, z pożytkiem dla przyszłych pokoleń naszych rodaków oraz dla Europy - mówił prezydent.

 

Dodał, że "Polska opowiada się dziś za modelem Europy wolnych narodów i równych państw". - Chcemy Europy, która potrafi skutecznie odpowiadać na realne zagrożenia i wyzwania, a nie zajmuje się wyimaginowanymi problemami biorącymi się z przerostu ideologii nad rzeczywistością – podkreślił prezydent.

 

Mówiąc o korzeniach europejskiej integracji, zwracał uwagę, że tzw. koncert mocarstw miał negatywny wpływ na historię Polski i państw naszego regionu.

 

- Można zadać bardzo ważne pytanie patrząc na dzisiejsze czasy: czy zniknęła w Europie pokusa powrotu do polityki „koncertu mocarstw”, czy zniknęła pokusa, by układać się z innymi silnymi graczami, kosztem krajów średnich i małych, czy wszyscy przyjęli do wiadomości, że Europa jest jedna i wspólna bez podziału na Zachód i Wschód oraz, że każde państwo ma w niej równe prawa i powinno być traktowane tak samo? - pytał.

 

Ocenił, że "dziś blisko sto lat po zmianie europejskiego ładu, zmianie, która przyniosła nam niepodległość, zadaniem Polski jest obrona porządku opartego na wspólnocie wolnych narodów i równych państw". - Nie chodzi o walkę w imię romantycznych ideałów. Chodzi o powrót do rozumowania, którym kierowali się ojcowie założyciele europejskich wspólnot - mówił.

 

 

Zdaniem prezydenta współczesna Unia Europejska odbiega od modelu, który po zakończeniu II wojny światowej, stał się podstawą procesów integracyjnych.- Istnieje dziś w Europie pokusa przywrócenia systemu, polegającego na supremacji silniejszych, wbrew podstawowym zasadom europejskiej wspólnoty – zwrócił uwagę Andrzej Duda.

 

Według prezydenta, we współczesnej UE ma miejsce pięć zjawisk, które potwierdzają tę tezę. Wśród nich wymienił: propozycję "Europy dwóch prędkości", powrót do protekcjonizmu, reakcję na kryzys migracyjny, dążenie do realizacji interesów ekonomicznych z "podmiotami zewnętrznymi", kosztem bezpieczeństwa innych państw oraz tendencję do kumulacji władzy przez instytucje wspólnotowe, wbrew prawu traktatowemu.

 

Jak dodał, konsekwencją przyjęcia propozycji "Europy dwóch prędkości" będzie "formalne usankcjonowanie podziału na podmiotowe i decyzyjne centrum oraz na marginalizowane peryferie".- Integracja powinna być jak dobrze skrojony garnitur - dopasowana do każdego. Nie wszystkim pasuje chodzenie zawsze w modelu slim fit - stwierdził Andrzej Duda.

 

Jako przykład dążenia do realizacji interesów ekonomicznych, kosztem bezpieczeństwa innych państw, prezydent podał sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem, godzi on "w podstawowe zasady unii energetycznej" i narusza bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej. - Wbrew deklaracjom o jedności i solidarności wielu europejskich polityków utrzymuje intensywne kontakty z rosyjskim biznesem - przypominał prezydent.

 

- Co szczególnie niepokojące, dzieje się to w momencie, w którym Moskwa prowadzi agresywną politykę tuż za wschodnią granicą Unii Europejskiej. Trudno o bardziej wymowny przejaw lekceważenia potrzeby bezpieczeństwa części państw wspólnoty - ocenił Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta "działania Komisji Europejskiej w sprawie rzekomego zagrożenia praworządności w Polsce" to przykład na tendencję do kumulacji władzy przez instytucje wspólnotowe, wbrew prawu traktatowemu.

 

Z kolei wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił w swoim wystąpieniu, że choć "mamy różne poglądy na otaczającą nas rzeczywistość polityczną, ale jedno nas łączy – przekonanie, że Polska od wieków w Europie była, jest i na pewno będzie".

 

"Państwo w Unii Europejskiej” jest tematem kongresu zorganizowanego dla uczczenia obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.