przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 października 2017

"Kościuszko jest bliski sercom wszystkich harcerzy"

  |   200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza święta na Wawelu Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysta msza św. w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Złożenie wieńca przed sarkofagiem Tadeusza Kościuszki Złożenie wieńca przed sarkofagiem Tadeusza Kościuszki Wieńce przed sarkofagiem Tadeusza Kościuszki Kwiaty na sarkofagu śp. Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu Złożenie wieńca przed trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego Złożenie wieńca przed trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego Złożenie wieńca przed trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego Złożenie wieńca przed trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka na uroczystościach upamiętniających 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Uroczysty apel rozpoczynający przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty apel rozpoczynający przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczysty apel rozpoczynający przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wystąpienie Prezydenta RP Uroczystości w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki Wystąpienie Prezydenta RP Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystości zorganizowane przez ZHR rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

- Tadeusz Kościuszko dla nas, harcerzy, jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - mówił w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP do harcerzy po apelu rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, a następnie w apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

 

Prezydent przypominał w swoim wystąpieniu, że 22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, wezwał harcerzy, by w sposób szczególny uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Dziękuję, że już dzisiaj na tę moją prośbę odpowiadacie, inaugurując te wielkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez polskie państwo - zwrócił się prezydent do harcerzy.

 

Zobacz także: Prezydent: Harcerzem pozostaje się do końca życia Wizyta w West Point [PL/ENG] Prezydent Andrzej Duda odwiedził obóz harcerski - Inaugurujecie je w dniu niezwykle szczególnym, a zarazem symbolicznym i pięknym - w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, którego życie otwierało walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda.

 

W ocenie prezydenta, Kościuszko przez całe swoje życie walczył o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą z dumą i podniesioną głową. - Dziękuję wam za tę obecność i pamięć, także dlatego, że w tym patriotycznym ujęciu Kościuszko dla nas, harcerzy jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - podkreślił prezydent.

 

- Kościuszko dostrzegał każdego swojego rodaka: od magnata, szlachcica, a skończywszy na zwykłym chłopie - tym, który obciążony był pańszczyzną, a którego uczył miłości do ojczyzny - zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że chciałby, aby harcerze w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości o Kościuszce pamiętali.

 

Podczas uroczystości Prezydent  RP wręczył Naczelniczce Harcerek ZHR, Naczelnikowi Harcerzy ZHR oraz Sekretarzowi Generalnemu ZHP poza granicami Kraju albumy „Legiony”.

 

Przekazał także harcerzom żagwie do rozpalania harcerskich ognisk. - Złóżcie je w waszych harcerskich watrach, niech razem z tymi watrami płoną na 100-lecie odzyskania niepodległości, niech w całej Polsce, we wszystkich jej zakątkach będą znakiem siły, tak jak zawsze znakiem siły jest płonący ogień, który daje nam ciepło, wiarę i nadzieję -  powiedział prezydent.


W trakcie apelu odczytano rozkaz przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika o rozpoczęciu Programu ZHR "Niepodległa 1918 – 2018". Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie Pary Prezydenckiej z harcerzami.
 

 

 

Niedzielną mszę św. w Katedrze Wawelskiej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki poprzedził dźwięk dzwonu Zygmunta. Mszy przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Parze Prezydenckiej towarzyszył Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Podczas mszy wierni modlili się także w intencji ojczyzny. 

 

- 15 października 1817 r. zmarł w Szwajcarii Tadeusz Kościuszko, inżynier wojskowy, fortyfikator, polski i amerykański generał wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji w 1794 r. - powiedział we wprowadzeniu do mszy św. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

W homilii metropolita podkreślił m.in., że "Tadeusz Kościuszko stał się natchnieniem dla kolejnych pokoleń tych, którzy uważali, iż dla Polski trzeba oddać własne życie".

 

 

Po mszy Prezydent RP z Małżonką złożył wieniec na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w krypcie św. Leonarda. Kwiaty na sarkofagu Tadeusza Kościuszki złożyły także inne osoby i delegacje.

 

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. W Krakowie, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.  (PAP/MK)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.