przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 grudnia 2017

"Polskie górnictwo trzeba zabezpieczać i rozwijać"

  |   Wpis Prezydenta RP do księgi pamiątkowej KWK „Pniówek Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Wystąpienie Prezydenta RP Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie Gwarków JSW KWK „Pniówek” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy Prezydent RP otrzymał od KWK „Pniówek” figurkę św. Barbary oraz kilof Prezydent RP otrzymał od KWK „Pniówek” figurkę św. Barbary oraz kilof

Polskie górnictwo trzeba nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeśli trendy gdzie indziej są inne, bo stan górniczy będzie Polsce potrzebny nie przez dziesięciolecia, ale setki lat – oświadczył podczas czwartkowego spotkania gwarków w kopalni Pniówek w Pawłowicach Prezydent RP Andrzej Duda. Zobacz także: Uroczystości barbórkowe z udziałem Ministrów KPRP i Doradców Prezydenta RP List Prezydenta z okazji Dnia Górnika

 

- Górnicy są bracią wyjątkową, ludźmi, którzy na co dzień zajmują się pracą niezwykle ciężką i trudną, dla wielu niewyobrażalną - powiedział Andrzej Duda w wystąpieniu do górników zgromadzonych na barbórkowej biesiadzie. Zaznaczył, że to stan i służba godna szacunku. 

 

 

- Rzeczpospolita musi dbać o górników, dbać o polskie górnictwo, to zadanie rządzących i moje jako Prezydenta. My nie mamy cenniejszego bogactwa niż węgiel – powiedział Prezydent.

 

- Musimy prowadzić badania nad węglem, nad nowymi technologiami, aby były czystsze dla środowiska, ale musimy polskie górnictwo nie tylko zabezpieczać, ale i rozwijać, nawet jeżeli trendy gdzie indziej są inne, bo my mamy największe złoża w Europie – dodał.

 

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „pokolenia polskich górników walczyły o to, żeby bezpieczeństwo energetyczne Rzeczypospolitej było zachowane”. - Walczyli o bezpieczeństwo, ale walczyli też i wolność, a niektórzy z nich oddali za tę wolność życie - powiedział Prezydent, przywołując śmierć 9 górników z kopalni Wujek w Katowicach podczas pacyfikacji tego strajkującego zakładu na początku stanu wojennego.

 

W kontekście jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspomniał rolę Wojciecha Korfantego i innych powstańców śląskich, którzy w trzech powstaniach bili się o to, żeby Górny Śląsk był polski, o czym Andrzej Duda mówił w swoim okolicznościowym orędziu we wtorek w Sejmie. Zobacz także: Orędzie Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym


Na koniec Prezydent zadeklarował, że przyjmie ze strony górników zgromadzonych na biesiadzie „nawet najcięższy dowcip”. Podczas górniczych karczm piwnych, w których zgodnie z tradycją uczestniczą tylko mężczyźni, obowiązuje określony rytuał, króluje rubaszny żart i piosenka. Andrzej Duda podziękował górnikom za zaproszenie i „możliwość takiego prawdziwie męskiego spotkania”. Na zakończenie Prezydent RP otrzymał od KWK „Pniówek” figurkę św. Barbary oraz kilof.  (MK, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.