przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 9 grudnia 2017

Prezydent: Chcę, by obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce

  |   Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży W uroczystości w Stróży wzięli udział: Prezydent Andrzej Duda, minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek W uroczystości w Stróży wzięli udział: Prezydent Andrzej Duda, minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Prezydent Andrzej Duda obejrzał wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości” Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży

- Chciałbym, aby obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach, wszędzie tam, gdzie mieszkamy – apelował Prezydent Andrzej Duda, który w Stróży, koło Limanowej wziął udział w uroczystościach organizowanych przez IPN.  

 

Zobacz także: Orędzie Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym Stróża została wybrana przez Instytut Pamięci Narodowej nieprzypadkowo –  to tu w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, która stała się zapleczem kadrowym dla przyszłych Legionów Polskich. Ukończyło ją wielu późniejszych oficerów Wojska Polskiego, a jednym z wykładowców był Józef Piłsudski.

 

Prezydent zwracając się do mieszkańców, podkreślił, że są miejsca, w których pamięć o czynach Polaków sprzed stu lat ma charakter szczególny. Zalicza się do nich Stróża. – To tu powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości, jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, szkoła, której komendantem był późniejszy Marszałek Piłsudski, szkoły, której dowódcą był Kazimierz Sosnkowski. To jest absolutnie szczególne miejsce – przypominał Prezydent RP. 

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

 

 

Wcześniej Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie Szkoły Oficerskiej. Tablica znajduje się na ścianie gmachu Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego. Pierwsza tablica w hołdzie dla czynu strzeleckiego pojawiła się tu w 1933 roku. W PRL została zniszczona. Wróciła na ścianę budynku w 1989 r.

 

Prezydent odsłonił też pamiątkową fotografię i zainaugurował ogólnopolski program edukacyjny Akademia Niepodległości. Celem programu jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Kolejnym punktem programu był wernisaż wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości”, którą w Stróży przygotował  szczeciński oddział IPN. 

 

 

 

 

W sobotnich uroczystościach dających początek obchodom Stulecia Odzyskania Niepodległości organizowanym przez IPN wzięli też udział Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, minister edukacji Anna Zalewska oraz prezes IPN Jarosław Szarek. Prezydent RP sprawuje nad tymi obchodami patronat honorowy. (BZ/PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.