Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 grudnia 2017

Prezydent upamiętnił śp. Antoniego Browarczyka

  |   Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Gdańsku śp. Antoniego Browarczyka Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Gdańsku śp. Antoniego Browarczyka Kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka, 20-latka, który był pierwszą w mieście ofiarą śmiertelną stanu wojennego Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Gdańsku śp. Antoniego Browarczyka Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Gdańsku śp. Antoniego Browarczyka

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę w Gdańsku kwiaty pod pomnikiem Antoniego Browarczyka, 20-latka, który był pierwszą w mieście ofiarą śmiertelną stanu wojennego. Razem z Prezydentem kwiaty złożyła też najbliższa rodzina Browarczyka.

 

Antoni Browarczyk został śmiertelnie postrzelony 17 grudnia 1981 r. podczas manifestacji ulicznej.

 

Prezydent Andrzej Duda zapalił znicz i złożył w sobotę w Gdańsku na Targu Rakowym kwiaty pod pomnikiem wraz z matką Browarczyka, Marianną, siostrą Grażyną Browarczyk-Matusiak i jej synem.

 

W uroczystości uczestniczyła niewielka grupa osób, głównie kibiców Lechii Gdańsk w szalikach biało-zielonych. Antoni Browarczyk był też kibicem gdańskiej drużyny.

 

Prezydent nie miał wystąpienia przy pomniku. Na prośbę kibiców podszedł tylko do nich i podziękował im. - Dziękuję, że państwo pamiętacie – powiedział Andrzej Duda.

 

Pomnik na Targu Rakowym w centrum Gdańska, w miejscu gdzie Browarczyk został postrzelony, został odsłonięty 13 grudnia ubiegłego roku, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Powstanie pomnika sfinansowano głównie z datków społecznych. (PAP, MK)

Lokalizacja

Poleć znajomemu